Urlop macierzyński może potrwać naprawdę bardzo długo, nawet rok. Trzeba tylko wykorzystać wszystkie okerślone przepisami możliwości.

Skrót skrótów

Najprościej rzecz ujmując, rodzice mogą skorzystać z 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (z czego 14 tygodni przysługuje wyłącznie matce dziecka), dodatkowego 6 -tygodniowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego trwającego aż do 26 tygodni, przy czym z obu tych form mogą korzystać oboje rodzice.

Mama

Matkom nowo narodzonych dzieci przysługuje pełny wymiar podstawowego urlopu macierzyńskiego. Mama może go rozpocząć nawet na 6 tygodni przed planowaną datą porodu, natomiast po wykorzystaniu przez nią 14 z 20 przysługujących tygodni, resztę może przejąć ojciec dziecka. Po zakończeniu okresu podstawowego urlopu macierzyńskiego, mama może skorzystać z dodatkowego urlopu. Maksymalnie może on potrwać do 6 tygodni i musi być wykorzystany w jednej lub dwóch częściach, z których każda musi trwać tydzień lub jego wielokrotność. Urlop rodzicielski może trwać co najmniej 8 tygodni, maksymalnie 26 i musi być podzielony na jedną, dwie lub trzy części. Co ważne, w tym okresie z urlopu mogą korzystać oboje rodzice równocześnie.

Tata

Tata dziecka może wykorzystać 6 tygodni z urlopu macierzyńskiego w jego podstawowej formie, pod warunkiem, że nie korzysta z nich mama. Może również wykorzystać część dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, przy czym w pierwszym przypadku nie może wykorzystywać go równocześnie z matką dziecka. Prawo przewiduje również instytucję urlopu ojcowskiego, który trwa dwa tygodnie i może być wykorzystany od chwili narodzin do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia.
Skomplikowana biurokracja
Ponieważ rodzice część swoich uprawnień mogą sobie przekazywać, skorzystanie z urlopów bywa kłopotliwe. Terminów, w których dostarcza się wnioski i okresów, na jakie udzielane są urlopy, nie można ustalać dowolnie. Są one oczywiście różne dla wszystkich typów urlopu. W okresie korzystania z urlopów rodzice
są chronieni przed zwolnieniem z pracy przez wiele przepisów, więc jest to forma zupełnie bezpieczna, natomiast ilość dodatkowych rzeczy, o których trzeba pamiętać, żeby w spokoju wykorzystać cały przysługujący urlop, jest ogromna.

Gdzie szukać informacji

Ponieważ cały system urlopów macierzyńskich jest dość skomplikowany, warto na spokojnie zapoznać się
z przepisami na stronie www.rodzicielski.gov.pl. Znajdziecie tam także informacje o terminach składania wniosków urlopowych, odnośniki do konkretnych aktów prawnych, regulujących te procedury.

Urlop macierzyński, czyli ile dni wolnego przysługuje na dziecko?
Oceń ten post

  • Marysia

    Wszystko pięknie ładnie, ale czy pracodawcy zawsze idą na rękę? Wydaje mi się, że nie, bo dla nich matka z dzieckiem to nie pracownik.

  • mysza

    Znam przypadek, gdzie pracodawca zwolnił pracownicę bo ta wyszła za mąż, a kierownik obawiał się właśnie ciąży podwładnej.