Paracetamol czy ibuprofen – który wybrać?

Paracetamol czy ibuprofen

Paracetamol i ibuprofen to najpopularniejsze środki przeciw bólowe, dostępne bez recepty. Czy jednak wiemy który wybrać i w jakiej sytuacji?

Często paracetamol kojarzy się z lekiem najbezpieczniejszym, zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Powinniśmy jednak pamiętać, że to właśnie on jest bardziej toksyczny dla naszej wątroby. Szczególnie połączony z alkoholem może stanowić poważny problem dla wątroby. Paracetamol nie wykazuje działania przeciw zapalnego, które jest bardzo ważne gdy bolą np.: stawy, ząb czy zatoki. Powinniśmy z kolei po niego sięgnąć, gdy walczymy z gorączką, także w leczeniu małych dzieci do 3 roku życia u których paracetamol jest lekiem bardzo bezpiecznym. Paracetamol nie podwyższa ciśnienia i nie podrażnia żołądka w tak dużym stopniu jak inne leki.

Ibuprofen prócz działania przeciw bólowego posiada również przeciw zapalne, co jest bardzo ważne, gdy ból towarzyszy infekcji. W większym stopniu działa drażniąco na żołądek niż paracetamol, za to jest łagodniejszy dla wątroby.

Wybierając lek przeciw bólowy kierujmy się skutecznością i bezpieczeństwem. Ale przede wszystkim lek dobierajmy indywidualnie, kierując się potrzebą danego organizmu.

Paracetamol czy ibuprofen – który wybrać?
5 (100%) 2 głos[ów]