Katar u niemowlaka – przyczyny.

Katar u niemowlaka może mieć różne przyczyny. Wynikać z przeziębienia, czyli infekcji wirusowej, ale powodem może być alergia lub zakażenie bakteryjne. Dlatego nie lekceważmy go. Gdy w porę nie usuniemy wydzieliny z noska, spłynie ona do uszu, gdzie będzie pożywką dla bakterii. Może to wywołać zapalenie zatok przynosowych, ucha, a nawet płuc.

Podczas kataru dziecko jest rozdrażnione, boli go głowa nie chce spać i nie ma apetytu.
Nic w tym dziwnego, jego kanaliki nosowe są znacznie węższe niż u osoby dorosłej, a przez pierwszy rok życia maluch oddycha tylko przez nos. Wirusowy katar zaczyna się od kichania i z noska zaczyna wyciekać wodnista wydzielina, która z czasem gęstnieje i robi się biała. Gdy zobaczymy, że zmienia zabarwienie na żółtawe lub zielonkawe, może to być objawem zakażenia bakteryjnego.

Jak pomóc dziecku gdy ma katar?

Po konsultacji z lekarzem, gdy już wiemy, że katar nie wymaga poważniejszego leczenia, powinniśmy pomóc dziecku przejść te trudne chwile w jak najmniej uciążliwy sposób.

 • W pierwszej kolejności przygotujmy odpowiednio otoczenie malucha. Zadbajmy o odpowiednią temperaturę w pokoju, gdzie przebywa. Nie powinna ona przekraczać 21 st. C., a powietrze nie może być za suche, gdyż podrażnia błony śluzowe i wzmaga katar. Wietrzmy pomieszczenie 2-3 razy dziennie, a przy włączonych kaloryferach, zawieśmy na nich nawilżacze lub kładźmy wilgotne ręczniki. Możemy też użyć nawilżacza powietrza.
 • Gdy dziecko nie śpi, układajmy je na brzuszku. Wydzielina wypłynie sama z noska, ale w takie pozycji nie zostawiajmy dziecka samego.
 • Do snu układajmy główkę dziecka trochę wyżej niż tułów. Ułatwia to spływanie wydzieliny. Podnieśmy wezgłowie łóżeczka podkładając pod nie książki lub umieśćmy pod materacykiem złożony koc. Nie wkładajmy pod główkę poduszki. Delikatny kręgosłup dziecka wymaga równej powierzchni.
 • Czyśćmy nosek regularnie przed snem i przed jedzeniem. Nie używajmy do tego patyczków, gdyż możemy uszkodzić delikatną błonę śluzową noska. Najlepsze będą aspirator lub gruszka. Zastosujmy preparaty z wody morskiej lub sól fizjologiczną. Po konsultacji z lekarzem możemy zapuszczać dziecku kropelki. Stosujmy je nie dłużej niż trzy dni. Przynoszą one chwilową ulgę, ale mogą podrażnić śluzówkę
 • Róbmy dziecku inhalacje. Do gorącej wody możemy dodać rumianek. Posadźmy dziecko na swoich kolanach, a garnek umieśćmy tak, aby wydobywająca się z niego para była wdychana przez malucha.
 • Smarujmy delikatną skórę wokół noska maścią majerankową, ale uważajmy na błony śluzowe. Gdy maść dostanie się do noska może je podrażnić.
 • Smarujmy klatkę piersiową i plecy maścią z dodatkiem olejków eterycznych. Rozgrzeje to malucha i ułatwi mu oddychanie. Ten zabieg stosujmy dopiero po szóstym miesiącu życia.
 • Dawajmy dziecku dużo picia. Najlepiej, gdy pije mleko matki, bo zawarte w nim przeciwciała szybko pokonują infekcję. Podawajmy dziecku także wodę i, jak nie jest alergikiem, ziołowe herbatki. Płyny podawane maluchowi rozrzedzają wydzielinę, którą łatwiej jest usunąć.
 • Kąpmy niemowlaka, który nie gorączkuje. Wilgoć i ciepło podczas kąpieli to też forma inhalacji. Kąpiel nie powinna jednak trwać dłużej niż 5-10 minut, a pomieszczenie powinno być dobrze nagrzane.
 • Nawet gdy katar u niemowlaka dalej się utrzymuje, wychodźmy na spacery, jak jest ładna, bezwietrzna pogoda i jeśli katarowi nie towarzyszy gorączka. Chłodne powietrze obkurcza błony śluzowe i dziecku łatwiej się oddycha. Pamiętajmy, by ubrać malucha stosownie do pogody. Ubierając go za ciepło osłabiamy jego układ odpornościowy.

Pamiętajmy!

Katar to uciążliwa infekcja wirusowa łatwo przenoszona drogą kropelkową i na nieszczęście często pojawia się u dzieci. Jak jej możemy unikać? Z pewnością powinniśmy dbać o higienę i nie zapominać o częstym myciu rąk. Zwłaszcza w sezonie „grypowym” ograniczmy wizyty gości i zabieranie dziecka w miejsca, gdzie będzie miało kontakt z wieloma ludźmi, np. do sklepu czy zatłoczonego autobusu.

JK

Katar u niemowlaka – co robić?
5 (100%) 7 głos[ów]

 • emilka

  Popularny przyrząd do wyciągania katarku to gruszka. Moim zdaniem jest najlepsza i nie zastąpiona! 😉

 • Koz

  A możecie coś więcej napisać o alergicznym nieżycie nosa u niemowląt? Temat słabo zbadany, a fajnie byłoby dowiedzieć sie czegoś więcej. Moje dziecko jest zakatarzone w zasadzie od 1 roku a ja już powoli nie mam siły i przechodzimy gehennę…

  • Maria Mamczur

   Niebawem napiszemy o tym. Pozdrawiam 🙂

   • Koz

    O faktycznie jest! Dziękuję 🙂

 • kiniak

  Również dowiem się czegoś na ten temat. Ponadto przydałoby się coś o alergii u dzieciach 🙂 z góry dzięki.

 • helios

  Kataru nie wolno bagatelizować, ponieważ może to być objaw przeziębienia. Warto pójść do lekarza z maleństwem.