Karmienie dziecka butelką i problem kolek – jak sobie z tym radzić?

Zimny wychów 2

Nie jest tajemnicą, że nie wszystkie mamy, z różnych powodów mogą karmić swoje maluchy piersią, rozwiązaniem w takim wypadku jest butelka, która może jednak potęgować problemy z męczącą noworodki i niemowlaki kolką – jak sobie radzić z tym problemem? Kilka podpowiedzi znajdziesz poniżej.

Kolka, a karmienie dziecka butelką

Ataki kolki pojawiają się najczęściej pomiędzy pierwszym, a czwartym miesiącem życia dziecka i potrafią skutecznie obniżyć komfort życia malucha, jak i rodziców. Choć przyczyny powstawania kolek wciąż nie zostały jeszcze jednoznacznie określone, to z pewnością jedną z nich jest powietrze gromadzące się w niedojrzałym jeszcze układzie pokarmowym.

Jedną z najskuteczniejszych metod, które mogą zapobiegać łykaniu powietrza przez dzieci, są butelki antykolkowe wraz ze specjalnymi smoczkami o odpowiednim przepływie, które zapobiegają łapczywemu pobieraniu pokarmu, co w konsekwencji prowadzi do wzdęć i bólów brzucha u małych dzieci. Ważne jest to, aby smoczek dobrać odpowiednio do wieku dziecka, dlatego przed kupnem danego modelu zwróćmy na to uwagę.

Nie bez znaczenia są również takie rzeczy jak dokładna skala, która nie zmyje się po pierwszym wyparzeniu butelki. Niezwykle ważne jest także dokładne odmierzanie mieszanki, tak aby nie była ona zbyt gęsta ani zbyt rozwodniona, ponieważ może to spotęgować problemy dziecka.

Kilka przydatnych rad, które mogą zmniejszyć problem kolek niemowlęcych

Oprócz zastosowania specjalnych butelek z systemem antykolkowym warto zastosować się również do innych rad, które mogą być niezwykle pomocne. Po pierwsze – zawsze pilnuj, by po posiłku maluchowi się odbiło, pamiętaj również o odpowiedniej technice karmienia – maluch powinien być ułożony w takich sposób, aby zarówno jego głowa, jak i tułów były wyżej niż reszta ciała. Podczas karmienia zwracajmy uwagę na to, aby mleko wypełniało smoczek, w którym nie powinno znajdować się powietrze.

Nie można również zapominać o tym, aby dziecko kłaść jak najczęściej na brzuszku, ponieważ sprzyja to usuwaniu nadmiaru powietrza z żołądka. Warto również zajrzeć na YouTube i sprawdzić jak wygląda masaż antykolkowy. W przypadku kiedy nasze dziecko ma problemy z tego typu dolegliwościami wykonanie tego prostego masażu może mu przynieść dużą ulgę.

Nie bez znaczenia jest również stosowane przez nas mleko modyfikowane, ono również stanowi potencjalne źródło kolek, warto więc porozmawiać z pediatrą, który w przypadku wykrycia problemu może zaproponować zmianę mieszkanki.

Jak widać, można zrobić naprawdę wiele, aby problem kolek niemowlęcych zniwelować lub chociażby znacząco zmniejszyć — z pewnością warto spróbować wszystkiego, aby ulżyć nieco maluchowi i sobie!

Karmienie dziecka butelką i problem kolek – jak sobie z tym radzić?
5 (100%) 2 głos[ów]