Jak zrobić test ciążowy

Niby rzecz jest prosta. Kupujesz w aptece niedrogi test ciążowy. Działasz według instrukcji umieszczonej na opakowaniu. A jednak silne emocje, jakie w tym momencie odczuwasz, sprawiają, że masz wątpliwości już
w chwili odczytu: czy wynik jest naprawdę miarodajny i jednoznaczny? Czy prawidłowo przeprowadziłaś test? Czy kupiłaś dobre narzędzie?

Jak działa test ciążowy?

Test ciążowy wykrywa obecny w moczu w moczu hormon hCG – gonadotropiny kosmówkowej. Można go wykryć najwcześniej tydzień po zapłodnieniu, tyle bowiem trwa wędrówka zapłodnionego jaja do macicy, po czym następuje zagnieżdżenie się zarodka w endometrium. Dopiero wtedy hormon beta-hCG pojawia się we krwi i w moczu. Ponieważ hormon ten pobudza ciałko żółte do produkcji progesteronu, chroniącego ciążę przed poronieniem przez pierwsze 3 miesiące (do czasu utworzenia łożyska), zapotrzebowanie na ten hormon rośnie wraz z kolejnymi tygodniami ciąży, dlatego stężenie beta-hCG stale się zwiększa. Jeś;liw ięc zrobiłaś pierwszy test 8 dni po zapłodnieniu, warto go powtórzyć dzień po terminie, w ktorym powinna wystąpić meisiączka. W tym czasie wynik będzie pewny niemal w stu procentach.

Jaki test ciążowy wybrać?

W aptece dostępne są trzy rodzaje testów ciążowych:

 • testy płytkowe – kilka kropel moczu umieszcza się za pomocą pipety na odpowiedniej płytce testowej
 • strumieniowe – końcówkę absorbującą testera należy przytrzymać w strumieniu oddawanego moczu przez kilka sekund
 • testy paskowe – po zebraniu moczu do czystego, suchego pojemnika trzeba zanurzyć w nim końcówkę testu.
  Warto jednak przy zakupie zwrócić uwagę na podaną na opakowaniu czułość testu. Im wyższa czułość, tym lepiej.
 • Największą czułość mają testy ultraczułe – wynosi ona do 500 IU/l. Takie testy są w stanie wykryć ewentualną ciążę już 10 dni od zapłodnienia, czyli ok. 4 dni przed terminem, w którym powinna wystąpić miesiączka.
 • Testy o czułości od 500 do 800 IU/l są nieco mniej wrażliwe na hormon hCG od testów ultraczułych. Mogą one odpowiedzieć na pytanie, czy kobieta jest w ciąży w 14 dni po zapłodnieniu, czyli mniej więcej w dniu spodziewanej miesiączki.
 • Najpóźniej ciążę wykryją testy o czułości powyżej 800 IU/l. Są one w stanie pokazać dodatni wynik świadczący o istnieniu ciąży w trzy tygodnie po zapłodnieniu. Oznacza to, iż nie należy wykonywać
  ich wcześniej niż 7 dni po terminie spodziewanej miesiączki.

Jak prawidłowo zrobić test ciążowy?

Testy są proste w obsłudze, polegają na zwilżeniu moczem papierka lub płytki testowej. Zwykle składają się
z pola kontrolnego, które musi się zabarwić (pokazuje ono, czy test został przeprowadzony prawidłowo) oraz pola wynikowego, które zabarwia się jedynie w przypadku stwierdzenia ciąży.
Przed oddaniem moczu kobieta powinna się najpierw podmyć, ponieważ do moczu może dostać się śluz z pochwy lub wydzielina, która gromadzi się w pochwie, co może zafałszować wynik.
Czasami producenci piszą, że test można zrobić o każdej porze, większość medyków jednak uważa, że najlepiej zrobić test rano, kiedy stężenie hCG jest w moczu najwyższe. Jeśli zdecydujesz się na zrobienie testu paskowego, starannie przygotuj naczynie na mocz – powinno być sterylnie czyste i suche.

O tym warto pamiętać!

 • Nie używaj testów ciążowych po terminie ważności. Wiele kobiet nosi testy w torebce i zapomina
  o terminie ich przydatności.
 • Testy raz użyty nie nadaje się do powtórnego wykorzystania.
 • W przypoadku wyniku negatywnego, kiedy niewystąpiła miesiączka, powtórz test po kilku dniach.
  Jeśli znów powtórzy się wynik ujemny, skontaktuj się z lekarzem.
 • Zdarza się i tak, że wynik testu jest dodatni, a po kilku dniach ujemny. Oznacza to, że doszło do zapłodnienia, ale zarodek nie zagnieździł się w macicy.
 • Jeśli bierzesz zastrzyki hormonalne po zabiegu in vitro, albo leko wspomagające pracę przysadki mózgowej, masz chorobę tarczycy, test może być niewiarygodny. Hormony te są bowiem podobne
  do HCG i mogą wskazywać ciążę, choć nie doszło do zagnieżdżenia.

 

Jak wybrać test ciążowy
1 (20%) 1 głos[ów]

PODZIEL SIĘ