Urządzając pokój dla dziecka musimy mieć na uwadze, że jest to miejsce, gdzie na początku maluszek będzie tylko spał. Jednak z czasem zacznie się tu bawić, a gdy pójdzie do szkoły, ten pokój stanie się dla niego także miejscem do nauki. Zaplanujmy zatem tę przestrzeń, by była funkcjonalna, przytulna, bezpieczna, a wystrój będziemy mogli zmienić w każdej chwili. Jak zatem umeblować pokój dla dziecka?

Zacznijmy od pomalowania pokoju. Kupując farby, musimy sprawdzić, czy nadają się one do dziecięcego pokoju (na przykład nie szkodzą alergikom). Pomalujmy pokój na kilka tygodni przed wprowadzeniem się dziecka. Zapach farby dopiero po takim czasie ulatnia się kompletnie. Podstawowym meblem w pokoju noworodka będzie łóżeczko. Powinniśmy je ustawić w miejscu najmniej narażonym na hałas. Nie może stać na linii okna i drzwi ze względu na możliwe przeciągi, a także przy oknie, gdzie zazwyczaj znajdują się grzejniki. Nieszczelne okna mogą być przyczyną przeziębień malca, z kolei ciepło bijące od grzejników będzie wysuszać śluzówki jego noska.

meble dla noworodka
Przewijak zaraz obok łóżeczka ułatwi codzienne czynności.

Jak umeblować pokój dla dziecka i mamy

Gdy już ustawiliśmy łóżeczko, czas na urządzenie miejsca do przewijana. Powinno się znaleźć w zasięgu ręki. Może to być prosty przewijak, jednak o wiele wygodniejsza będzie komoda z dużym blatem. Przygotujmy na nim miejsce do przewijania, a obok ustawmy wszystkie niezbędne akcesoria. Pojemne szuflady pomieszczą pieluchy i ubranka dziecka, tym samym problem dziecięcej szafy mamy z głowy. Przy komodzie postawmy pojemnik na brudne pieluchy.

Obok łóżeczka powinien się zmieścić wygodny fotel dla mamy. Wyznaczone na stałe miejsce do karmienia dziecka ułatwi nam tę czynność i nie będzie wprowadzać dodatkowego chaosu. Pokój niemowlaka powinien być łatwy w sprzątaniu. Unikajmy puszystych dywanów i ciężkich zasłon. Zbierają one kurz i mogą wywołać u dziecka alergie. W oknie najlepiej zamontować nieprześwitujące rolety, a na podłodze położyć, łatwe do zdjęcia i wytrzepania, chodniczki. Zamontujmy w pokoju dodatkowe oświetlenie, może to być mała lampka umieszczona w pobliżu łóżeczka. Powinna dawać słabe, lekko rozproszone światło wystarczające nam do nocnego karmienia i nie wybudzające malucha.

meble do pokoju dziecka

Strefa zabaw dwulatka

Z czasem w pokoju dziecka pojawiają się nowe meble jak regał lub półki na książki i pluszaki, mały stolik z krzesełkiem oraz rozmaite pudełka na zabawki i klocki. Stajemy przed nowym wyzwaniem – wydzieleniem w pokoju dziecięcym strefy do zabawy. Powinna być bezpieczna i dobrze doświetlona. Światło sztuczne swą barwą powinno być jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. W miejscu przeznaczonym do zabawy przede wszystkim musimy wygospodarować dużą część podłogi. Taką, aby nasza pociecha miała gdzie rozkładać klocki lub na przykład montować kolejkę. Ściany możemy pomalować farbami tablicowymi i magnetycznymi. Możliwość malowania po ścianach i przyczepiania na nich rozmaitych gadżetów to niezła frajda dla malca.

Miejsce do nauki

Następuje ten moment, gdy dziecko idzie do szkoły. Z czasem ulegają wymianie prawie wszystkie meble. Pojawia się nowe łóżko, komodę zastępuje szafa na ubrania, a strefa dziecięcych zabaw zdecydowanie się kurczy. Czas dziecka zaczyna wypełniać w większej mierze nauka, a my musimy przygotować miejsce godne „małego naukowca”. Do pokoju wstawiamy biurko i zawieszamy półki na książki. Miejsce do nauki musi być mądrze przemyślane. Uporządkowana przestrzeń wpływa pozytywnie na koncentrację dziecka.

meble dziecięce mały pokój

Dobrane do jego wzrostu biurko powinniśmy ustawić bokiem do okna. Dzieci praworęczne powinny mieć źródło światła z lewej strony, zaś leworęczne – z prawej strony. Lampka na biurko, najlepiej z ruchomym ramieniem, powinna emitować światło jasne, a nie jaskrawe i nie razić dziecka w oczy. Dlatego ważny jest klosz zasłaniający źródło światła, gdy dziecko siedzi przy biurku. Półki na książki i szkolne przybory powinny się znajdować w zasięgu jego ręki. Ważne jest także krzesło. Od niego zależy prawidłowa postawa dziecka. Musi mieć ono regulację wysokości siedziska i oparcia, a także zapewniać odpowiednie ułożenie kręgosłupa na odcinku lędźwiowym. Na blacie biurka ustawmy wygodne pojemniki, segregatory i kilkupoziomowe tacki mieszczące zeszyty, długopisy i inne szkolne drobiazgi.

Pamiętajmy!

Pokój dziecka nie powinien być składowiskiem nieużytecznych rzeczy. Ważne, by dziecko miało własną, uporządkowaną przestrzeń do nauki, zabawy i spania. Sprzątając, regularnie usuwajmy zniszczone i uszkodzone zabawki, natomiast te, którymi dziecko przestało się już bawić spakujmy i za zgodą dziecka oddajmy je innym. To samo z ubrankami, z których malec już wyrósł. Spakujmy je do pudła i umieśćmy na strychu. Jeśli nie przydadzą się dla młodszego rodzeństwa, możemy je oddać chociażby do domu dziecka.

JK

Jak umeblować pokój dla dziecka ?
5 (100%) 6 głos[ów]

  • sylwiana

    Z własnego doświadczenia wiem, że dziecku potrzebne jest dużo przestrzeni, więc proszę nie róbcie pokoju 3×3…

  • wiki

    O tak, sama miałam malutki pokoik w młodości i to była na prawdę wielka katorga. Mało przestrzeni na swoje sprawy.