Lubimy zwiedzać świat, ciekawią nas nowe miejsca i ludzie. Jednak, gdy w naszym życiu pojawia się maleństwo, rezygnujemy z wielu przyjemności. Zaczynamy traktować okres macierzyństwa jak pasmo wyrzeczeń. Przecież tak nie musi być. Z maluchem też możemy podróżować. Jednak planując wyjazd musimy wprowadzić pewne zmiany, mające na uwadze nowego towarzysza podróży, jakim będzie dziecko.
Naszą pociechę możemy już zabrać ze sobą, gdy skończy trzy miesiące. Oczywiście na pierwszy wyjazd nie wybierajmy odległych miejsc ani tropików. Nie narażajmy dziecka na zbyt długą podróż, wysokie temperatury i zagrożenia chorobami. Wybierzmy odpowiedni środek lokomocji. Najmniej uciążliwa będzie podróż samochodem. Sami decydujemy, kiedy ją przerwać, jak dziecko się źle poczuje. W samolocie lub pociągu
nie mamy takiej możliwości.

Planujemy wakacje

Gdy jedzie z nami maluch, wyjazd musimy dokładnie zaplanować:

 1. Przed pierwszą dalszą wyprawą, wybierzmy się z dzieckiem na krótszą wycieczkę. Sprawdźmy jak zachowuje się podczas podróży samochodem i jak reaguje na nowe miejsca.
 2. Poznajmy dokładnie miejsce w które panujemy zabrać malucha. Istotne informacje to dostęp do służby zdrowia, możliwość kupienia potrzebnych dla dziecka akcesoriów, jak chusteczki czy pieluchy.
 3. Poznajmy kuchnie regionu, w który się wybieramy. Zabierzmy na wszelki wypadek ulubione przez dziecko kaszki, lub słoiczki z daniami dla niemowląt. Dziecko powinno jeść rzeczy świeże, ugotowane
  i w sprawdzonych miejscach albo przez nas przygotowane.
 4. Wybierzmy się z dzieckiem do pediatry i skonsultujmy z nim nasz wyjazd. Dowiedzmy się, jak uchronić je przed chorobami w podróży. Może trzeba mu podać jakieś szczepionki.
 5. Skompletujmy apteczkę. Zapakujmy preparaty przeciwgorączkowe, termometr, plastry opatrunkowe,
  leki na chorobę lokomocyjną, preparaty przeciw owadom oraz kremy z filtrem. Koniecznie zabierzmy książeczkę zdrowia dziecka.
 6. Własne rzeczy starajmy się zapakować w jeden bagaż. Ułatwi nam to poruszanie się w trakcie podróży.
 7. Koniecznie spakujmy podręczną torbę z rzeczami niezbędnymi dla dziecka w podróży. Powinny się w niej znaleźć pieluszki, nawilżane chusteczki, ubranko na zmianę, kilka ulubionych zabawek, jedzenie
  i picie. Nie zabierajmy za wielu rzeczy. Dowiedzmy się, co możemy na miejscu wypożyczyć. W wielu hotelach dostępne są łóżeczka, przewijaki czy dziecięce wanienki.
 8. W podróży jak i na miejscu zwracajmy uwagę na higienę. Zwłaszcza jak jedziemy ze starszym dzieckiem, które już chodzi. Myjmy mu często rączki. Do mycia buzi używajmy przegotowanej wody, gdyż nigdy nie wiadomo, jakie znajdują się w niej zarazki.
 9. Gdy dotrzemy do celu, sprawdźmy dokładnie miejsce, gdzie będziemy nocować. Powinno być czyste
  i bezpieczne dla dziecka. Zabezpieczmy nisko umieszczone kontakty i usuńmy niebezpieczne dla dziecka przedmioty.
Pamiętajmy!

Nie planujmy wszystkiego dokładnie, gdyż z pewnością nie wszystko pójdzie zgodnie z planem. Możemy zatrzymać się w jakimś miejscu na dłużej lub zrezygnować z pewnych atrakcji, które dla dziecka będą męczące. Jednak, gdy podróż dobiegnie końca, nasza satysfakcja będzie przeogromna. Poczujemy, że spełniło się nasze wspólne marzenie, a co najważniejsze, uczestniczyło w nim nasze maleństwo.

JK

Jak podróżować z małym dzieckiem?
Oceń ten post

 • joasia

  Podróż z dzieckiem może być prawdziwą udręką, coś o tym wiem. Warto go czymś zająć, np. bajką na laptopie, a maluch będzie siedział spokojnie.