Gdy dziecko potrzebuje okularów

Okulary są dla dzieci problematyczne z wielu powodów – stanowią w pewnym sensie „uraz estetyczny”, bo nie każdemu dziecku łatwo się przyzwyczaić do nowego wyglądu, niekiedy nie wywołują żadnych pozytywnych skojarzeń, a wpływ zwłaszcza słabszych soczewek na poprawę komfortu nie jest tak oczywisty, jak u dorosłych.

Czy moje dziecko powinno nosić okulary?

Gdy zauważysz u swojego dziecka jeden z niepokojących objawów takich jak:

  • tarcie oczu
  • pogorszenie sprawności fizycznej
  • pogorszenie wyników w nauce
  • zakrywanie jednego oka podczas czytania
  • zez
  • siedzenie blisko przed obserwowanym przedmiotem (ekran telewizora, monitor komputera)

powinnaś możliwie szybko skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub okulistą. Bardzo możliwe, że Twoje dziecko będzie musiało chodzić w okularach.

Każda wada wzroku jest swego rodzaju chorobą – uleczalną, regresywną, lub nie, natomiast w żadnym razie nie należy przedstawiać jej w kategorii tragedii i wielkiego nieszczęścia, bo tym zdecydowanie nie jest. Warto to uświadomić także dziecku – być może właśnie to jest najważniejszy etap na drodze do akceptacji stanu rzeczy przez malucha, który niekoniecznie chętnie będzie chodził w okularach, jeśli sprawią one, że będzie czuł się w jakimkolwiek stopniu gorszy od rówieśników. Poczucie odmienności – zdaniem psychologów – jest dla dziecka poważnym problemem, a ponieważ maluchów w okularach w grupie zwykle jest niewiele, jest pewne ryzyko, że malec będzie sam dla siebie kimś gorszym. Lekarze zwykle mówią o wadzie wzroku jako chorobie i z medycznego punktu widzenia to prawda, jednak psycholodzy radzą, aby dziecku tłumaczyć to z pominięciem czysto medycznej terminologii.

Jak wybrać okulary dla dziecka?

Sama decyzja – zresztą tak naprawdę niebędąca przecież do końca dobrowolną – o zakupie okularów, prowadzi dopiero do wizyty w salonie optycznym, a wybór tutaj jest bardzo duży. Tak jest w przypadku wyboru szkieł. Soczewki najlepsze będą, jeśli zostaną wykonane z poliwęglanu. To tworzywo bardzo odporne na uszkodzenia, a przede wszystkim lżejsze od szkła, co z pewnością docenią szczególnie dzieci z większymi wadami wzroku. Nie bez znaczenia jest fakt, że mniejsza waga okularów sprawi, że będą one malucha mniej uwierały, a przez to noszenie okularów przestanie być tylko uciążliwym obowiązkiem.

Druga sprawa to wybór oprawek. Tutaj możliwości jest jeszcze więcej niż w przypadku szkieł i należy również zacząć od sprawdzenia dwóch podstawowych parametrów: wygody i wytrzymałości. W rękach dzieci pojęcie niezniszczalności jest całkowitą abstrakcją, jednak warto poszukać oprawek na tyle mocnych, żeby wytrzymały przypadkowe upuszczenie i celowe zrzucenie. Podstawowe materiały to tworzywa sztuczne, metale i guma (zwykle zresztą syntetyczna). W praktyce najczęściej oprawki okularów dla dzieci wykonuje się z różnych materiałów, aby były one wystarczająco wytrzymałe i odpowiednio lekkie, np. z cienkich drucików powleczonych odpornym tworzywem lub wyłącznie z tworzywa o szczególnej strukturze. Na koniec pozostaje dopasowanie nosków i zauszków, dzięki czemu okulary będą dla dzieciaka wygodniejsze i nie będą już problemem.

Moje dziecko nie chce nosić okularów

To ważna sprawa – wybór okularów powinien być sprawą i rodziców, i dziecka. Ostatecznie to właśnie maluch będzie z nich korzystał na co dzień i jeśli rodzice zabronią wyboru jakiegoś modelu oprawek tylko ze względów estetycznych, sami sobie napytają biedy. Warto też wykorzystać tę okazję do tego, by nauczyć dziecko podejmowania w gruncie rzeczy prostych, ale odpowiedzialnych decyzji. Rola rodziców na pewno będzie większa, jeśli chodzi o wybór soczewek i ustalenie pewnych warunków granicznych dla oprawek: wielkość, materiał, cena. Warto jednak zachęcić dziecko, aby aktywnie uczestniczyło w procesie poszukiwania okularów. Kolejny powód to już bardzo pragmatyczne podejście: bez dziecka nie da się dla niego dopasować zauszków ani nosków, a brak wygody w noszeniu okularów to same problemy w przyszłości.

Gdy dziecko potrzebuje okularów
5 (100%) 2 głos[ów]