Dziecko nie chce spać. Co robić gdy maluszek nie chce zasnąć.

Na pomoc! Moje dziecko nie chce spać!

Dziecko nie chce spać, a my odchodzimy od zdrowych zmysłów i zastanawiamy się, co mu dolega. Może jest chore? Przechodzi przez to prawie każdy rodzic, a przecież jest to normalny etap w rozwoju każdego dziecka. Niemowlak, mający własny rytm snu, budząc się sygnalizuje swoje potrzeby. Musimy je tylko odgadnąć.

Może przeszkadza mu mokra pielucha, głód lub wyrzynające się ząbki? Ze starszymi, już komunikującymi się dziećmi, jest o wiele prościej. Werbalny kontakt z dzieckiem ułatwia nam poznanie przyczyn powodujących problemy ze snem.

Biały szum na łatwe zasypianie i głęboki, spokojny sen
Przygotuj miejsce do spania

W pierwszej kolejności przygotujmy dziecku dobre miejsce do snu, a jest nim wygodne, dopasowane do wzrostu dziecka łóżeczko. Materac powinien być jak w sam raz (nie za twardy, ale też nie za miękki). Łóżeczko nie może stać blisko kaloryfera, czy na przeciwko okna usytuowanego od wschodu, gdyż poranne słońce będzie budzić dziecko. Ważna jest piżamka. Powinna być wygodna, przewiewna i miękka, najlepiej bawełniana. Temperatura w pokoju nie może przekraczać 20 -22 stopni i nie zapomnijmy o codziennym wietrzeniu pokoju przed snem.

Obserwuj swoje dziecko

Gdy spełnimy już podstawowe warunki zapewniające dziecku zdrowy sen, przyjrzyjmy się jego indywidualnym potrzebom. W zdiagnozowaniu problemów związanych z zasypianiem musimy wykazać się dużą cierpliwością. Powodów do niespania może być dużo. Na przykład:

 • lęk przed ciemnością. Zainstalujmy w pokoju małą lampkę dającą łagodne światło lub zostawiajmy uchylone drzwi. Gdy maluch zaśnie wyłączcie lampkę. Nie pozwólcie dziecku przyzwyczaić się do palenia światła przez całą noc.
 • złe sny wynikające z problemów w przedszkolu, szkole lub jedynie bujnej wyobraźni. Porozmawiajmy o tym z dzieckiem. Wytłumaczmy mu, że to co śnimy nie dzieje się naprawdę. Z pewnością pomoże też przytulanka, którą dziecko wybierze sobie jak towarzysza do snu. Zapewnijmy maluchowi jak największe poczucie bezpieczeństwa.
 • lęk przed zbytnią ciszą. Nie musimy chodzić na palcach. Są dzieci, które usypia lekki szmer, na przykład rozmów, dobiegający z sąsiedniego pokoju. Słysząc domowników nie czują się same i opuszczone.

Pomyśl o zdrowym śnie już od rana

Głównym wrogiem niespania najczęściej bywa nieregularny tryb życia. Dotyczy to zwłaszcza przedszkolaków
i dzieci uczących się. Powinny one mieć uporządkowany rytm dnia i nocy. Co robić?

 • Zapewnijmy dziecku dużo ruchu w ciągu dnia ( zabawę na powietrzu i w domu, aby wyładowało nadmiar energii).
 • Ustalmy stałą porę zasypiania i wstawania.
 • Przestrzegajmy wieczornych rytuałów, takich jak rozmowa z dzieckiem, wieczorna kąpiel oraz czytanie na dobranoc.
 • Podajmy wczesną, lekkostrawną kolację. Na dwie godziny przed snem. Dobre będą produkty bogate w witaminę B. ułatwiającą zasypianie.
 • Możesz też wykorzystać tzw „biały szum” – więcej informacji tutaj

Ile godzin powinno spać moje dziecko?

Starsze dziecko potrzebuje mniej snu, niż niemowlak. Dwulatkowi wystarczy 11 godzin i krótka drzemka w ciągu dnia. W kolejnych latach długość snu skraca się do 8-9 godzin. W zależności od indywidualnych potrzeb dziecka, likwidujemy spanie w ciągu dnia. Powinniśmy zrobić to wtedy, gdy maluch zaczyna opóźniać wieczorne kładzenie się spać i nie widzimy u niego typowych oznak senności jak:

 • marudzenie
 • pogorszenie humoru i płacz
 • tarcie oczu i ziewanie.

Pamiętajmy

Gdy dziecko nie chce spać – wychodzi z łóżeczka, płacze, zamęcza nas pytaniami – nie irytujmy się i nie krzyczmy na malucha. Poświęćmy mu więcej czasu. Spokojna rozmowa, przeczytana bajka lub zanucona kołysanka czynią cuda. Dobra atmosfera w domu naprawia wszystkie problemy.

Dziecko nie chce spać. Co robić gdy maluszek nie chce zasnąć.
4.7 (93.33%) 3 głos[ów]

 • ela

  Dla mojego dziecka wystarczy przeczytana bajka, a on już śpi jak suseł. To chyba najlepszy sposób.

 • irmina

  Moim zdaniem przy dziecku trzeba siedzieć, czytać, głaskać.. Maluch ma wtedy poczucie bezpieczeństwa, co na prawdę jest pomocne przy usypianiu bobasa.