Pobyt dziecka w szpitalu zawsze jest bardzo trudnym przeżyciem dla rodziców
i dziecka, bez względu na to, czy jest wziązany z planowymi badaniami bądź zabiegiem, czy z wypadkiem lub poważną chorobą. Warto więc wcześniej rozpoznać teren, poznać swoje prawa i możliwości działania.

Trzeba sobie uzmysłowić, że samopoczucie chorego dziecka zależy w bardzo dużym stopniu od postawy i nastawienia rodziców. Kiedy matka oddając malucha do szpitala, okaże zdenerwowanie, rozpacz, dziecko natychmiast podchwyci ten nastrój i będzie odczuwało silny lęk i poczucie zagrożenia, nawet jeśli niewiele jeszcze rozumie z tego, co się dzieje.
A takie negatywne uczucia nie są sprzymierzeńcem w walce z chorobą.

Jak sobie poradzić z sytuacją gdy dziecko jest w szpitalu?

Nastaw pozytywnie siebie i dziecko do tego, co się wydarzy.

Przed planowymi badaniami i zabiegami przede wszystkim wybierz dobry szpital.
W hospitalizacji dzieci nie obowiązuje rejonizacja. Jak szukać? Najprościej przez znajomych, albo w internecie (przy okazji prześledź fora rodziców). Oczywiście zdarza się, że w najlepszych placówkach trzeba na zabieg poczekać w kolejce, ale świadomość tego,
że wybrałaś najlepszą opcję z możliwych bardzo uspokaja, zwiększa poczucie bezpieczeństwa, a to jest bardzo ważne na tym etapie.

Wyposaż niemowlaka w jego ulubiony kocyk, poduszeczkę, przytulankę, ulubiony talerzyk itd – żeby zminimalizować odczucie szpitalnego chłodu i obcości.
Kilkulatka możesz już spokojnie przygotować do hospitalizacji, mówiąc mu w przystępny sposób, dlaczego znajdzie się w szpitalu i co z nim będzie się działo. Zwróć uwagę na to,
by podkreślić pozytywne aspekty tego pobytu. Na przykład, że wreszcie dowiemy się, dlaczego dziecko boli brzuszek. I ja ten ból wyleczyć. Albo, że po operacji migdałków przestanie chorować na anginy i będzie mogło jeść lody.

Ważne jest też by dziecko miało świadomość, że nie zostanie w szpitalu same. Karta Pacjenta gwarantuje rozdzicowi prawo do przebywania z dzieckiem non stop (tylko jednego na raz). Nawet w nocy. Może się to odbywać w procedurze przyjęcia do szpitala. Wtedy rodzic uiszcza odpowiednią, ustaloną przez szpital opłatę.
Warto jednak się do tego dobrze przygotować.

Rozpoznaj teren, przygotuj niezbędnik

Przy niektórych klinikach, np. CZD są hoteliki dla rodzin pacjentów. Można w nich,
za nieduże pieniądze wykupić noclegi. Częściej jednak praktykuje się nocowanie przy łóżku małego pacjenta. W takim przypadku trzeba się zaopatrzyć w karimatę, śpiwór, wygodne ubranie (dresy, legginsy), klapki, ręcznik. Warto rozpoznać teren. Zorientować się, gdzie można się wykąpać i czy w ogóle jest taka możliwość, gdzie przygotować lub podgrzać posiłek, gdzie zrobić drobne zakupy, albo ksero, kiedy chcesz skopiować za odpowiednią opłatą wyniki badań.

Możesz wykupić szpitalne posiłki, ale musisz zabrać ze sobą własne naczynia.
Zabierz ze sobą laptop. Dzięki niemu będziesz mogła pokazać dziecku jego ulubione kreskówki, gry i zabawy logiczne, a także skontaktować się przez kamerkę z pozostałymi członkjami rodziny, załatwić własne pilne sprawy (choćby pocztę mejlową) a nawet poczytać przed snem.

Zorientuj się w regulaminie szpitala. Poznaj rozkład – rytm dnia: godziny badań, obchodów, wizyt itd. To jest istotne, ponieważ w czasie obchodów, badań i konsultacji, rodzic zwykle musi opuścić salę.

Nie zapominaj o swoich prawach.

Masz prawo wiedzieć co twojemu dziecku dolega, jakie są wyniki badań, jakie możliwości leczenia i jakie skutki wywoła np. odmowa proponowanego leczenia. W tym celu kontaktuj się przede wszystkim z lekarzem prowadzącym, który zna całą historię choroby.
Nie bój się pytać. Lekarz ma obowiązek informowania cię o stanie zdrowia dziecka.

Masz prawo wglądu w dokumentację lekarską. Możesz ją skserować za specjalną opłatą. W sytuacji, kiedy choroba dziecka jest poważna , a pobyt dziecka w szpitalu będzie długi – masz prawo, podobnie jak twoje dziecko, skorzystania z bezpłatnej pomocy szpitalnego psychologa.

Dziecko w szpitalu – szkoła przetrwania
Oceń ten post

  • halina

    To nic przyjemnego, gdy dziecko jest w szpitalu. Masę nieprzespanych nocy i zmartwień.. Jak sobie z tym poradzić?

  • wiki

    A co w przypadku, gdy dziecko boi się panicznie szczepienia? Jak się wtedy zachować?