Gdy dziecko ma problemy z nauką…

Szkoła jest miejscem, w którym drobne problemy naszych pociech mogą urastać do gigantycznych rozmiarów. Tak jest m. in. w przypadku tych dzieci, które mają problemy z koncentracją. O ile w normalnych warunkach nie sprawia im to większych problemów, to w szkole zaburzenia koncentracji mogą się okazać jedną z głównych przyczyn problemów z nauką. Jak można pomóc dziecku w takiej sytuacji?

Skąd biorą się problemy z nauką?

Problemy z nauką często pojawiają się dopiero w szkole. Co ciekawe, często ujawniają się one u tych dzieci, które wcześniej chodziły do przedszkola i nie miały tam żadnych kłopotów związanych z opanowaniem nowego materiału. Tymczasem w szkole sytuacja zmienia się, a narastające problemy z nauką zniechęcają małego ucznia do podejmowania kolejnych starań. Skąd zatem mogą brać się problemy z nauką? Jedną z przyczyn może się okazać zmiana sposobu nauczania. Nowa forma uczenia się i nowe wymagania sprawiają, że wiele dzieci przestaje sobie radzić z nauką. Jakie czynniki również mogą wpływać na to, w jakim stopniu nasze dziecko będzie przyswajać nową wiedzę? Bez wątpienia ogromne znaczenie ma tu zdolność koncentracji, której brak okazuje się jedną z najczęściej występujących przyczyn szkolnych problemów. Problemy z nauką mogą też wynikać z tzw. zakłóceń motywacyjnych. Pod tą nazwą kryje się wielka przepaść, jaka często dzieli możliwości dziecka od stawianych mu wymagań. Niestety, zbyt wysokie stawianie poprzeczki skutecznie zniechęca do nauki, o czym często zbyt ambitni rodzice zapominają.

Jak można pokonać trudności w nauce?

Wspólne odrabianie lekcji z dzieckiem oraz korzystanie z dodatkowych lekcji – oto najważniejsze metody, z których można skorzystać w przypadku narastających problemów z nauką. Rodzice, którzy obserwują swe dziecko i widzą jego problemy związane z przyswajaniem nowego materiału, mogą też porozmawiać z nauczycielami poszczególnych przedmiotów oraz z wychowawcą. Warto też skorzystać ze wsparcia pedagoga dziecięcego, który może udzielić rodzicom wielu cennych wskazówek związanych z dalszym motywowaniem dziecka do nauki. Bo najważniejsze jest przecież to, by dziecko mające problemy z nauką nie zniechęcało się…

Gdy dziecko ma problemy z nauką…
5 (100%) 2 głos[ów]