Nocne moczenie to problem, który zazwyczaj dotyczy małych dzieci, w szczególności tych, które nie ukończyły jeszcze 6 roku życia. Choć u takich maluchów może być to normalne zjawisko, u dzieci starszych staje się powodem do niepokoju. Zazwyczaj problem nocnego moczenia występuje u chłopców, jednak i spora grupa dziewczynek ma z tym problem.
Przyczyn nocnego moczenia nie udało się do końca wyjaśnić. Zdaniem jednych może być to efekt nie opróżnionego do końca pęcherza, zdaniem innych może być to sygnał psychogennych zaburzeń w zachowaniu.

Czasami nocne moczenie może być związane z poważniejszymi chorobami, np. z cukrzycą lub z zapaleniem pęcherza moczowego.Kontakt z pediatrą jest bardzo ważną czynnością. Pozwala na ustalenie przyczyn takiej sytuacji oraz na wykluczeniu innych chorób.

W leczeniu tej dolegliwości potrzebne są leki, czasem zaburzenia te mijają z czasem. Ważna jest jednak cierpliwość rodziców wobec dziecka. Należy pamiętać, że dzieci mające problem z moczeniem się w nocy, często bardzo się z tego powodu stresują. W problemach w walce z moczeniem się przydatne mogą okazać się te metody, których głównym celem jest rozciągniecie pęcherza i zwiększenie jego pojemności. Dziecko raz dziennie powinno powstrzymywać się przed oddawaniem moczu tak długo, jak tylko jest to możliwe.

Gdy dziecko moczy się w nocy
5 (100%) 2 głos[ów]