Zła dieta, niezdrowy styl życia, alkohol i papierosy – oto czynniki, które w przypadku wielu dorosłych stają się przyczynami poważnych problemów z wrzodami żołądka. Co jednak robić w chwili, gdy choroba wrzodowa atakuje małe dziecko?

Choroba wrzodowa a dzieci

Choć wydaje się to niemożliwe, wrzody żołądka często stają się poważnym problemem nawet dla tych bardzo małych pacjentów. Skąd takie problemy u dzieci? W przypadku maluchów wrzody są zazwyczaj skutkiem działania bakterii Helicobacter pylori. Do zakażenia nimi może dojść w chwili, gdy dziecko będzie miało kontakt ze śliną, wymiocinami lub stolcem osoby zakażonej. A że w przypadku kilkulatków troska o higienę jest zadaniem poważnie utrudnionym, ryzyko zakażenia staje się tu dość duże.

Jak w porę rozpoznać wrzody żołądka u dziecka?

Wrzody żołądka u dzieci często są diagnozowane w pewnym opóźnieniem. Na złą diagnozę wpływa wiele czynników. Wrzody nie są przecież problemem, który kojarzy się z dziećmi. Inną przeszkodą w diagnozowaniu choroby jest sposób, w jaki dzieci opisują swe dolegliwości. Na jakie objawy powinni zatem zwracać uwagę troskliwi rodzice?
Pamiętajmy, że symptomy choroby wrzodowej są dość charakterystyczne. Silne bóle brzucha, problemy związane z jedzeniem, utrata apetytu i nudności – oto sygnały, których nie można ignorować. To one najczęściej świadczą o tym, że głównym problemem dziecka są właśnie wrzody żołądka.

Jak można leczyć wrzody żołądka u dziecka?

W przypadku małych pacjentów skuteczne leczenie wrzodów żołądka jest możliwe, a im wcześniej wykryty zostanie problem, tym większa szansa na całkowite rozwiązanie problemu. W jaki sposób postępuje lekarz w przypadku małego pacjenta? W wielu przypadkach leczenie wrzodów u dzieci polega na podawaniu odpowiednio dobranych antybiotyków, które pomagają pokonać groźne bakterie – głównych sprawców problemów ze zdrowiem. Ważna jest tu również lekkostrawna dieta oraz podawanie dziecku siemienia lnianego, które chroni i osłania osłabiony żołądek.

Choć wielu z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, wrzody mogą być poważnym zagrożeniem nie tylko dla dorosłych. Wśród pacjentów borykających się z tym problemem nie brak i dzieci, dla których choroba wrzodowa staje się problemem wyjątkowo podstępnym i uciążliwym.

Dziecko a wrzody żołądka: co warto wiedzieć na ten temat?
Oceń ten post