Do 12 roku życia nie podawaj dziecku aspiryny!

W okresie przeziębień, zachorowań na grypę i grypopodobne infekcje, szukamy w domowej apteczce środków, które pomogą nam zawalczyć ze złym samopoczuciem dziecka, gorączką i bólami kości. Często, nieświadomi zagrożeń, myślimy, że to, co pomaga w takiej sytuacji dorosłemu, np. aspiryna, pomoże też, w odpowiednio zmniejszonej dawce – dziecku. To zasadniczy błąd!

Kwas acetylosalicylowy, najbardziej znany jako aspiryna, lub polopiryna, nie powinien być stosowany u dzieci do 12 roku życia w leczeniu przeziębień, zwalczaniu gorączki, czy bólu głowy, ze względu na ryzyko wystąpienia powikłań: zespołu Reye’a, astmy aspirynowej a nawet krwawień z nosa, czy przewodu pokarmowego. Związane jest to z zupełnie innym niż u dziecka niż u dorosłych metabolizmem leków – ich wchłanianiem i wydalaniem.

Ta informacja jest o tyle istotna, że zespół Reye‘a to groźna choroba, która w 20 % kończy się śmiercią dziecka, prowadzi do ostrej encefalopatii i niewydolności wątroby oraz obrzęku mózgu.

Do 12 roku życia nie podawaj dziecku aspiryny!
4.8 (95.29%) 17 głos[ów]

 • Starska

  Czy to jest prawda? Może to ktoś potwierdzić? Ja swojemu dziecku dość często podawałam aspirynę (8 lat). Lekarz rodzinny doskonale o tym wiedział i jakoś nigdy nie stwierdził, że może to zagrać zdrowiu lub życiu mojego dziecka. Jak to w końcu jest?

  • Adas

   Jak to w końcu jest? Już śpieszę z odpowiedzią. Otóż jest to tak, że nieważne jak by było i jakby pisali i mówili jest…. SRAK. Haha

   • Weretek

    przeczytaj ulotkę dołączoną do leku. To chyba najlepsze źródło