Czystek – życiodajna roślina

Malutki krzew o drobnych białych i różowych kwiatkach zwany czystkiem to wspaniała roślina, której z pewnością możemy przyznać pierwsze miejsce wśród leczniczych ziół. Posiada ona najcenniejsze właściwości potrzebne dla zdrowia człowieka, a co najważniejsze, możemy podawać ją dziecku w formie herbatki już od trzeciego miesiąca życia

Czystek (Cistus Incanus) rośnie w rejonie Morza Śródziemnego. Można go także spotkać w Afryce Północnej
i na terenach Kaukazu. W przeciwieństwie do skromnych wymagań glebowych oferuje on mnóstwo medycznych dobrodziejstw. Szczególnie cenne są jego listki i kwiatki, które ludzie wykorzystują w celach leczniczych już od ponad 2000 lat.

Cenne właściwości czystka

Roślina przede wszystkim wzmacnia układ immunologiczny człowieka, odtruwa organizm i opóźnia proces jego starzenia się. Ale to nie wszystko.

 1. Dzięki dużej zawartości polifenoli posiada właściwości antybakteryjne, antywirusowe i antygrzybiczne – jest skuteczny przy zapaleniu migdałków i dziąseł oraz w chorobach przyzębia. Leczy infekcje górnych dróg oddechowych oraz te, które wywołał gronkowiec złocisty czy wirus opryszczki lub półpaśca Likwiduje łuszczycę, egzemy, grzybice. Ma także działanie antyalergiczne.
 2. Zawiera wiele antyoksydantów, które zwalczają wolne rodniki. Ma działanie antynowotworowe.
 3. Stabilizuje pracę układu krążenia, zwiększa gęstość krwi, poprawia równowagę flory bakteryjnej oraz pomaga w usuwaniu metali ciężkich z organizmu.
 4. Pomocna jest w walce z boleriozą. Zarówno chroni przed kleszczami jak, i już w trakcie zakażenia, unieszkodliwia krętki ją wywołujące.
 5. Świetnie odkaża jamę ustną i wybiela zęby rozpuszczając pokrywający je bakteryjny biofilm.

Jak stosować?

Czystek możemy podawać dzieciom bez ograniczeń co do ich wieku, bowiem nie wykryto w nim żadnych skutków ubocznych. Delikatną herbatkę, słabszą niż dla dorosłych, możemy bez obaw wprowadzić do diety dziecka. Podawana regularnie, zwłaszcza w sezonach grypowych wzmocni jego odporność. Dla starszaków możemy ją wzbogacić smakowo i dodać soku z cytryny lub malin.

Herbatka z czystka powinna składać się wyłącznie z jego kwiatów listków. Znajdujące się w suszu gałązki zmniejszają jej wartość i obniżają smak. Kupujmy cięte ziele, wtedy mamy możliwość sprawdzenia zawartości suszu. Tak zwany czystek bio, który znajdziemy w specjalistycznych sklepach jest droższy od normalnego, ale daje gwarancję kontrolowanych upraw i jest lepszej jakości.

Warto wiedzieć

W starożytności z czystka przyrządzano olejek eteryczny i stosowano go do leczenia ciężko gojących się ran. Wydobyta z rośliny, przez nacinanie łodygi i liści, brązowa kleista żywica nazwana labdanum była wykorzystywana w obrzędach religijnych. Pachnący dym, wytwarzający się podczas jej spalania, ma silne właściwości aseptyczne. Wytwarzany z labdanum olejek jest do dzisiaj wykorzystywany jako składnik perfum
i orientalnych mieszanek.

JK

Czystek – życiodajna roślina
5 (100%) 3 głos[ów]

 • Jukaa

  Czystek – stosuję od lat, wcześniej moja mama. Bardzo fajne przy infekcjach górnych drug oddechowych u dziecka. Szczególnie polecam zrobienie syropu.

  • NaziGramma

   „Dróg” jełopie.