Mięśnie Kegla. Dlaczego warto ćwiczyć.

W kulcie nieskazitelnego ciała 1

Mięśnie przepony miednicy tzw. mięśnie Kegla podtrzymują narządy jamy brzusznej i miednicy. Poza tym biorą udział w wydalaniu moczu i kału. Gdy są mocne i elastyczne ułatwiają poród, mają korzystny wpływ na jakość współżycia, a także ograniczają u starszych kobiet ryzyko nietrzymania moczu. Znacznie osłabia je ciąża, a zwłaszcza związana z nią nadwaga i poród, ale także słabną one z wiekiem. Zadbajmy o nie zawczasu. Pomogą nam w tym regularnie wykonywane ćwiczenia

Mięśnie Kegla rozciągają się między kością łonową a guziczną i utrzymują na prawidłowym miejscu pochwę, odbyt oraz pęcherz. Podczas ciąży pomagają utrzymać ciężar płodu, a w trakcie naturalnego porodu ułatwiają wyparcie dziecka z łona matki, zmniejszając ryzyko rozerwania krocza. Wzmacnianie ich możemy rozpocząć już 24 godziny po porodzie.

Mięśnie kegla – trening

Musimy wiedzieć, gdzie się one znajdują. Gdy będziemy w toalecie, spróbujmy wstrzymać strumień moczu. To właśnie wtedy napinamy mięśnie Kegla. Możemy też wyczuć je wkładając dwa palce do pochwy. Próbując ją zacisnąć uruchomiamy mięśnie miednicy. To one obkurczają pochwę i obejmują palce. Jednak zanim przystąpimy do ćwiczeń, musimy poznać kilka ważnych wskazówek.

  1. W trakcie wykonywania ćwiczeń nie napinajmy brzucha ani pośladków. Aby się tego nauczyć połóżmy się na plecach z ugiętymi kolanami. Umieśćmy jedną dłoń na brzuchu, a drugą na pośladku. W tracie ćwiczeń sprawdzajmy, czy nie napinamy tych mięśni.
  2. Ważny jest prawidłowy oddech. Leżąc w pozycji na plecach weźmy wdech nosem, a potem wykonajmy długi wydech ustami. Podczas wydechu napnijmy mięśnie miednicy. Tak powinnyśmy oddychać podczas ćwiczeń.
  3. Ćwiczmy regularnie, najlepiej dwa lub trzy razy dziennie. Tylko systematyczność i dyscyplina pomogą osiągnąć oczekiwane efekty, które powinnyśmy zauważyć już po 8 tygodniach. Po tym czasie wystarczą już tylko profilaktyczne ćwiczenia, które nie muszą się odbywać kosztem naszych zajęć. Po kilkutygodniowym treningu z pewnością wykonamy je bez wysiłku oglądając telewizję, jadąc autobusem lub stojąc w korku.

Jak ćwiczyć mięśnie Kegla

  • Stańmy w małym rozkroku, usiądźmy lub połóżmy się na plecach. Napnijmy mięśnie tak, jakbyśmy chciały wciągnąć piłeczkę i po 5 sekundach rozluźnijmy. Powtórzmy to ćwiczenie pięć razy. Wykonujmy je w ciągu dnia dwu- lub trzykrotnie. Z czasem napinanie mięśni wydłużmy do 10 sekund i powtarzajmy nawet do kilkudziesięciu razy.
  • Stopniowo wciągajmy mięśnie do góry, napinając je coraz mocniej. Następnie rozluźniajmy je powoli. Powtórzmy to ćwiczenie 5 razy. Z czasem zwiększajmy liczbę jego powtórzeń.

Kulki gejszy

Bardzo pomocne dla dobrej kondycji mięśni miednicy są specjalne kulki. Wkładamy je do pochwy głęboko (tak jak tampon). Już samo ich utrzymanie w pochwie wymaga pracy mięśni miednicy, a ćwiczenia wykonywane, kiedy mamy je w środku, są bardziej efektywne. Kulki gejszy działają, gdy jesteśmy w ruchu, jednak nie nośmy ich dłużej niż dwie lub trzy godziny.

Warto wiedzieć

Gdy już dobrze wytrenujemy mięśnie miednicy, wykorzystajmy to podczas nocnych igraszek z partnerem. Podczas stosunku zaciskajmy mięśnie Kegla. Zwiększymy w ten sposób doznania obu stron, a dla nas będzie to dodatkowo dobry trening.

Mięśnie Kegla. Dlaczego warto ćwiczyć.
Oceń ten post