Baby blues

Narodziny dziecka to z pewnością jeden z piękniejszych momentów w życiu kobiety, ale… Pojawia się mały szkrab, który burzy cały dotychczasowy ład. Teraz jemu musimy podporządkować wszystko. A przy nagle odczuwamy silny lęk, ogarnia nas smutek za bezpowrotnie utraconą młodzieńczą beztroską i niepewność,
czy damy sobie radę z wychowaniem dziecka.

Zaczynają nami rządzić hormony.

Aż 80 proc. kobiet w pierwszych dniach połogu dopada Baby blues – smutek poporodowy. Jest to stan osłabienia psychicznego, bardzo podobny w swych symptomach do depresji poporodowej, ale szybko mija. Pojawia się zazwyczaj w trzecim dniu po porodzie i trwa około dwóch tygodni.

Objawy baby blues

Świeżo upieczona mama, dla której otwiera się wyczekiwany z utęsknieniem okres macierzyństwa traci energię do życia i wpada w stres.

 • Jest lękliwa i smutna.
 • Często płacze i wpada w złość.
 • Ma poczucie niesprawdzania się w roli matki.
 • Jest zmęczona i nie może spać.
 • Obowiązki wynikające z macierzyństwa przerastają ją.
 • Ma problemy z pamięcią i koncentracją uwagi.
Jakie są przyczyny?

W ostatnim trymestrze ciąży następuje znaczny wzrost kortykotropiny – hormonu produkowanego w sytuacjach stresowych przez podwzgórze. Kortykotropina ( CRH) reguluje wydzielanie hormonów mających wpływ na stężenie we krwi kortyzolu ( hormonu stresu), który regulując ciśnienie krwi pozwala człowiekowi funkcjonować w sytuacjach dużego napięcia.
Przed samym porodem kortykotropinę zaczyna wydzielać także łożysko przygotowując kobietę na stres związany z porodem. Po porodzie poziom tego hormonu zdecydowanie obniża się, co z pewnością przyczynia się do pełnego spadku psychicznej i fizycznej formy matki. Po jakimś czasie sytuacja stabilizuje się.
Jak sobie radzić?
Baby blues to nie choroba, lecz tylko przejściowy stan osłabienia psychicznego Nie pomogą tu żadne środki farmakologiczne, a mogą wręcz zaszkodzić. W tym okresie najważniejsze jest wsparcie psychiczne najbliższej rodziny. Czułość i wyrozumiałość, zapewnienie bliskości i ciepła w relacjach, wszelkie wsparcie i pomoc. Młoda mama powinna wiedzieć że:

 • Na początku ma prawo się mylić i korzystać z pomocy osób z doświadczeniem.
  Nie ma idealnych matek, a wiedzę nabywa się wraz z praktyką.
 • Powinna wykorzystywać każdą nadarzającą się chwilę na odpoczynek. Najlepiej, gdy maluch śpi.
 • Umocni ją i wesprze rozmowa o swoich rozterkach i emocjach związanych z macierzyństwem
  z osobami już doświadczonymi w tym względzie.
 • Nie powinna odmawiać sobie przyjemności. Dobrym relaksem będzie kino lub spotkanie z przyjaciółką. Dziecko może zostać na pewien czas pod opieką taty lub innej zaufanej osoby.
Pamiętajmy!

Smutek poporodowy może wystąpić z różnym nasileniem. Czasem objawia się jako nieduży psychiczny dyskomfort, który po kilku dniach mija. W innych przypadkach trwa nawet do czterech tygodni, a wahania emocjonalne i stany lękowe są bardzo uciążliwe. Nie należy tego lekceważyć, gdyż taki stan może przerodzić się w depresję. W tym przypadku bardzo ważne jest wsparcie rodziny, a nawet konsultacja z lekarzem psychiatrą.

Baby blues
5 (100%) 3 głos[ów]