Bujnemu rozwojowi możliwości komunikacji w ostatnich dekadach, towarzyszy interesujące zjawisko bujnego rozwój wszelkiej maści teorii spiskowych. Raz po raz każdemu internaucie zdarza się natrafić, na strony zwolenników poszczególnych konspiracyjnych koncepcji. Z reguły poza wywoływaniem uśmiechu na twarzach, nie mają one istotnych następstw, jednak czasem, gdy zaangażuje się w nie odpowiednio duża ilość ludzi, mogą stać się realnym problemem.

Kampanie antyszczepionkowe

Przykładem takiej właśnie teorii spiskowej jest, popularna ostatnio kampania anty-szczepionkowa, szczególnie w kontekście wywoływania autyzmu u szczepionych dzieci. Ogromne rzesze ludzi obawiają się szczepić siebie i swoje dzieci, bojąc się rzekomych następstw, które mają dotykać pacjentów po immunizacji. Nie trzeba wiele wysiłku by zweryfikować „dowody”, przedstawiane przez zwolenników konspiracji. Większość z nich to opinie wątpliwych autorytetów, przedstawicieli tzw. medycyny alternatywnej i swobodne przemyślenia niezwiązanych z biologią czy medycyną członków tego ruchu. Oczywiście poza internetem, próżno szukać dla nich potwierdzenia, choćby w podręcznikach akademickich.

Czy szczepienie dzieci może być szkodliwe?

Nie znaczy to oczywiście, że szczepienia dzieci nie mogą mieć niepożądanych efektów ubocznych. Mogą i mają, tak jak wszystkie leki. Tabletka od bólu głowy może stać się przyczyną groźnego krwotoku, uszkodzenia wątroby a nawet śmierci. Na co dzień jednak nie zaprzątamy sobie tym głowy, bo tego typu powikłania występują bardzo rzadko.

Zresztą gdyby chcieć stosować tylko i wyłącznie preparaty pozbawione działań ubocznych, to nie można by brać leków wcale. Podaje się je dlatego, że korzyści przeważają nad ponoszonym ryzykiem. To tak jak z poduszką powietrzną w samochodzie. Znacznie podnosi poziom bezpieczeństwa, ale jeżeli zadziała nieprawidłowo może być dla kierowcy czy pasażerów bardzo niebezpieczna.

W przypadku szczepień jeszcze trudniej dostrzec ich działanie, bowiem nie zwracamy przecież uwagi na to, że nie zachorowaliśmy na krztusiec, czy uniknęliśmy śmierci w epidemii do której nie doszło.

Szczepienia dzieci mogą mieć działania niepożądane, co do niektórych preparatów istnieją również zastrzeżenia natury etycznej związane ze sposobem ich produkcji (wykorzystanie do namnażania wirusów linii komórkowych, uzyskanych wiele lat temu w wyniku aborcji). W związku z tym należy stale szukać nowych bezpieczniejszych i produkowanych w sposób nie budzący moralnych wątpliwości.

Dlaczego trzeba szczepić dziecko?

Nie zmienia to jednak faktu, że szczepienia w ostatnich dekadach ocaliły miliony istnień ludzkich i nadal ratują życie, zwłaszcza przy coraz powszechniejszej oporności bakterii na antybiotyki.
Korzyści ze szczepień odnoszą również osoby nieszczepione, na przykład noworodki, które mają mniejszą szansę na zarażenie się chorobą, która występuje generalnie rzadziej.

Nie chodzi o to by nie dowiadywać się i nie poszerzać swojej wiedzy na temat szczepień, ale dobrze jest nie kierować się tutaj wiedzą z kanałów czy stron prowadzonych przez domorosłych ekspertów. Warto też pamiętać, że rezygnując ze szczepienia unikamy co prawda ewentualnych działań niepożądanych, ale narażamy siebie czy też nasze dziecko na wystąpienie choroby. Warto by zatem było czytać nie tylko o efektach ubocznych szczepień, ale też o powikłaniach chorób, przed którymi bronią. Zwolennicy spiskowej teorii dziejów, nie wspominają o ciężkich następstwach, jakie mogą być skutkiem pozornie błahych infekcji..

Szczepionkowy spisek farmaceutów?

Osobną kwestią jest to, że gdyby faktycznie istniał spisek firm farmaceutycznych, agencji rządowych, lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i kto wie kogo jeszcze, byłaby to chyba największa i najdoskonalsza konspiracja w historii ludzkości, angażująca sporą część społeczeństwa. Ponadto zastanawiające byłoby, dlaczego ci rzekomo spiskujący pracownicy służby zdrowia szczepią siebie i swoje dzieci (i to często w większym zakresie niż jest to wymagane). Nie dajmy się zatem zwariować i nie odrzucajmy lekkomyślnie jednego z największych sukcesów nowożytnej medycyny.

Antyszczepionkowa panika.
5 (100%) 2 głos[ów]