Na alergiczny nieżyt nosa choruje co piąte dziecko w Polsce, a na astmę co dziesiąty nastolatek. Dzieci z niekontrolowanym ANN cierpią na zaburzenia snu, a w przewlekłych postaciach tej choroby może dojść do zaburzenia funkcjonowania społecznego.

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) stanowi najczęstszą przewlekłą chorobę zapalną (alergiczną) dróg oddechowych u dzieci. Przedłużający się obrzęk w obrębie błony śluzowej powoduje upośledzenie drożności ujść zatok przynosowych oraz trąbek słuchowych, czego skutkiem mogą być bóle głowy, oraz wysięk za błoną bębenkową i niedosłuch. Groźnym powikłaniem nieleczonej alergii jest zapalenie zatok, oraz zapalenie ucha środkowego prowadzące do głuchoty i astma oskrzelowa.

Skąd się bierze ANN?

Gdy dziecko cierpi na alergię, w jego organiźmie zachodzi reakcja immunologiczna. To patologiczna odpowiedź tkanek na oddziaływanie obcych substancji, które są określane jako alergen. W tkankach powstają przeciwciała, które związane z antygenem doprowadzają do uwolnienia tzw. mediatorów stanu zapalnego.

Organizm alergika uwalnia substancję chemiczną – histaminę. To ona odpowiada za to, że nos dziecka jest zatkany lub cieknący. Może również spowodować swędzenie i łzawienie oczu.

Reasumując: alergia jest skutkiem nadczynności układu immunologicznego. Nie jest zaraźliwa, ale można odziedziczyć skłonność do jej rozwoju. Jeżeli oboje rodzice chorują na alergię to ryzyko wystąpienia tej choroby u dziecka sięga aż 60 proc. Objawy alergii mogą trwać tak długo jak długo jest się narażonym na kontakt z alergenem, który uczula.

Co to jest ANN?

W alergicznym nieżycie nosa występuje stan zapalny śluzówek nosa i zatok, wywołany alergenami wziewnymi. Wspólne objawy związane z zapaleniem błony śluzowej nosa obejmują swędzenie nosa, czerwone oczy, wodnistą wydzielinę z nosa i / lub oczu, zatkanie nosa i kichanie.

Dodatkowe objawy mogą pojawić się w późniejszych stadiach choroby. Niektóre dzieci mogą zachorować na zapalenie zatok. Ubytki w czaszce w pobliżu kości policzkowej i brwi wypełniają się płynem (są one zwykle wypełnione powietrzem), co prowadzi do uczucia bólu i dyskomfortu, a niekiedy infekcji.

Istnieją dwa typy alergicznego nieżytu nosa: sezonowy alergiczny nieżyt nosa (znany również jako katar sienny) i całoroczny alergiczny nieżyt nosa.

Sezonowy alergiczny nieżyt nosa

W Polsce chorych uczulają zazwyczaj pyłki traw (np. wiechlina łąkowa i kupkówka pospolita, oraz kostrzewa łąkowa, tymotka łąkowa i żyto), a także pyłki chwastów (np. bylica pospolita, lub babka lancetowata) i pyłki drzew (np. brzoza, leszczyna, jesion i wierzba, dąb).

Sezonowe zapalenie błony śluzowej nosa (w postaci kataru siennego) manifestuje się kichaniem, wodnistym katarem, oraz uczuciem blokady w nosie spowodowanym obrzękiem błony śluzowej i świądem nosa. W zatokach przynosowych zazwyczaj stwierdza się obrzęk błony śluzowej. Dzieci u których występują objawy alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa przeważnie oddychają przez otwarte usta, pocierają nos w charakterystyczny sposób określany jako tzw. salut alergiczny(częste wycieranie nosa dłonią) .

Ten typ alergii często dotyka nieco starsze dzieci, w wieku szkolnym, w sezonie pylenia   (na wiosnę).

Niektóre osoby cierpiące na alergię mogą reagować tylko na jeden typ pyłku w „sezonie”, i czują się lepiej w późniejszym okresie,. Możliwe jest jednak uczulenie na więcej niż jeden typ tych alergenów, co prowadzi do przedłużonego zapalenia śluzówki nosa. Na przykład, pyłki drzew (najczęściej pyłki brzozy) są rozsiewane na wiosnę, a pyłki traw w okresie letnim, zaś inne alergeny typu pleśnie mogą powodować objawy nieżytu nosa w okresie zimowym.

Alergiczny nieżyt nosa (ANN) u dziecka.
5 (100%) 14 głos[ów]