U noworodka temperatura powyżej 37,5 ºC zawsze wymaga bezzwłocznej interwencji lekarza. U starszych niemowlaków i małych dzieci, konsultacji lekarskiej wymaga gorączka powyżej 38 ºC.

Dziecko jest rozpalone, nieutulone w płaczu, oddycha szybko i płytko, ma światłowstręt, łzawią mu oczy, nie chce jeść. Nie lekceważ tych objawów, ale nie wpadaj w panikę. Przede wszystkim uspokój się. Maluch bezbłędnie rozpozna Twój niepokój i zareaguje jeszcze wyższą gorączką oraz pobudzeniem. Nastaw się na wykonanie konkretnego zadania (to zawsze pomaga opanować panikę): ustal wysokość gorączki. Jeśli jest wysoka, obniż ją metodami naturalnymi oraz specjalnie do tego przeznaczonymi lekami oraz wezwij wizytę lekarską lub pogotowie.

1. Najpierw ustal, jaką ma gorączkę i zapisz ją w notesie.

Młodziutki organizm nie ma jeszcze wykształconego systemu regulacji ciepłoty ciała, dlatego przyjmuje się, że prawidłowe parametry mieszczą się w granicach 36,6 – 37,5 ºC. Za gorączkę uznaje się ciepłotę 38 ºC, a od 38,5 ºC mówimy już o wysokiej gorączce.

Jak mierzyć temperaturę ciała dziecka?

Masz do wyboru szklany termometr rtęciowy, elektroniczny, bezdotykowy i sensoryczny. Termometr rtęciowy jest dokładny, ale zawsze niesie ze sobą ryzyko pęknięcia szkła i rozlania toksycznej rtęci. Warto zainwestować w dobre, choć dość drogie termometry nowszej generacji, ponieważ tańsze, elektroniczne nie zdają egzaminu. Są przede wszystkim niedokładne.
Pomiaru możesz dokonać, wkładając termometr elektroniczny do odbytu, uprzednio smarując końcówkę kremem, np. Linomagiem (na bazie oleju lnianego). Połóż dziecko na plecach, unieś nóżki trzymając je tak, by rozluźnić mięśnie i delikatnie wsuń termometr na 1 cm do odbytnicy. Tak zmierzona temperatura jest wyższa od ciepłoty całego ciała o pół stopnia. Musisz więc odjąć 0, 5 ºC)

Jeśli dziecko gorączkuje, ma biegunkę i podrażniony odbyt, możesz zmierzyć temperaturę w ustach, albo w uchu, jednak wielu pediatrów uważa, że pomiar w uchu jest niemiarodajny, bo małżowina jest zbyt mała.
Termometry sensorem wyposażone w dotykowy czujnik temperatury oraz termometry bezdotykowe z kierunkowymi czujniki podczerwieni, są bardzo dokładne i wygodne w użyciu. Takie termometry nadają się do pomiaru temperatury w różnych miejscach. Sensorowe najczęściej na skroni lub pod pachą, natomiast bezdotykowe, przede wszystkim na skroni i w uchu.

2. Obniż temperaturę ciała.

Kiedy temperatura rośnie, musisz przede wszystkim schłodzić ciało dziecka. Nie przykrywaj dziecka ciepłą kołderką, by się wypociło. Jak zalecały kiedyś nasze babcie. Wręcz odwrotnie. Przykładaj chłodne okłady z mokrego ręcznika na pachwiny i czoło, a w przypadku wysokiej gorączki zrób chłodną kąpiel. Zapewnij dostęp świeżego powietrza. Temperatuta w pomieszczeniu nie powinna rpzekraćać 22 stopni.Nie powinno też być zbyt sucho. Jeśli nie masz nawilżacza, połóż na grzejnik mokre ręczniki.

Podaj opowiednie preparaty obniżające gorączkę, przeznaczone dla małego dziecka na bazie ibuprofenu i paracetamolu, w postaci syropów lub czopków. Zastosowanie u dziecka pyralginy (metamizolu) lub aspiryny (kwas acetylosalicylowego) jest zabronione. Po pyralginie może dojść, do poważnego uszkodzenia szpiku kostnego. Po aspirynie może wystąpić groźny dla życia zespół Reye`a. W czasie wysokiej gorączki młodziutki organizm bardzo szybko się odwadnia, dlatego podawaj dziecku w małych ilościach ( zwłaszcza wówczas, kiedy gorączka prowokuje wymioty), ale często wodę, -herbatki, rozcieńczone soki owocowe. Nie zmuszaj do jedzenia.

3. Obserwuj inne objawy, które pomogą ustalić przyczynę gorączki.

Nie zawsze podniesiona ciepłota ciała jest objawem infekcji. Czasami wynika z przegrzania organizmu, pojawia się w okresie ząbkowania, albo po szczepieniach. Dlatego ważne jest odnotowanie innych objawów, które mogą wskazywać na infekcję wirusową lub bakteryjną: kaszlu, kataru, wymiotów, biegunki, wysypki, drgawek. Drgawki zwykle wzbudzają panikę, jednak warto sobie uświadomić, że objawy te często mijają bez poważniejszych konsekwencji. W przypadku drgawek należy dziecko położyć na boku. Nie karmić, nie poić,
nie przytrzymywać siłą, nie wkładać w tym czasie dziecka do wanny z chłodną kąpielą.

Alarm! Moje dziecko gorączkuje
5 (100%) 7 głos[ów]

 • sabina

  Gorączka u malucha to nie jest nic strasznego, pod warunkiem, że nie panikujemy w takiej sytuacji, a racjonalnie myślimy.

 • anioł

  Nie da się racjonalnie myśleć, gdy nasz maluch jest chory. Wiem to z własnego doświadczenia…

 • miszdzis

  dla mnie warto mieć dobry i sprawdzony lek przeciwgorączkowy zawsze w domu, by móc poratować swoje dziecko w potrzebie. ja mam taki w domowej apteczce, jest to lek o nazwie Ibufen. Lek w postaci zawiesiny, który idealnie radzi sobie z każdą gorączką i przeziębieniem. Działa szybko i skutecznie, nie pozostawiając resztek choroby.

  • Admin

   „Dziękujemy za reklamę” – nazwa leku została usunięta.