9 tydzień ciąży

Do zmiennych nastrojów powinnaś się już trochę przyzwyczaić, ale dopiero teraz zobaczysz, na co jeszcze stać Twoje hormony. To właśnie teraz Twój organizm pokaże całą swoją siłę i raczej nie możesz się na ten cios przygotować – możesz najwyżej wytrzymać.

Czy to już widać że jestem w ciąży?

Być może odrobinkę przybrałaś w pasie, ale to centymetr, może dwa – ciąża nadal jest niewidoczna, ale nie da o sobie zapomnieć, a przez zmienne nastroje zapewne i tak będzie dobrze widać, że coś ważnego się zmieniło. Na pewno nie zmieni się nic z tego, co tak bardzo Ci się w ciąży nie podoba: nabrzmiałe piersi i poranne mdłości, które teraz są właściwie stanem ciągłym, więc nazwa „poranne” jest już całkowicie nie na miejscu. Jedynym sposobem na przetrwanie jest relaks 🙂

Jak ma się moje dziecko w 9 tygodniu ciąży?

Jeśli pytasz o płeć – no cóż, wytrzymaj jeszcze parę tygodni: dziewczęce organy tak naprawdę są uwstecznionymi chłopięcymi, a na razie płód jest za mały, żeby cokolwiek było wyraźnie widać. Poza tym wszystko jest w porządku: kształtuje się nos, usta, powieki, dzieli się serce (do tej pory miało jedną komorę, a ma mieć dwie komory i dwa przedsionki), pojawiają się też, na razie dobrze ukryte, ząbki. Tymi organami, które są już w pełni wykształcone, są oczy. Otworzą się one w 27 tygodniu, ale już teraz byłyby w pełni funkcjonalne.

Jeśli nie widziałaś nigdy winogrona, to wiedz, że jest tak duże, jak teraz Twoje dziecko, z tą subtelną różnicą, że winogrona ważą po 6-10 gramów, a nawet więcej, a Twoje dziecko dopiero 2.

Wizyta u genetyka a choroby dziedziczne

Nie każda kobieta musi odwiedzać genetyka, ale jeśli w rodzinie masz przypadki chorób dziedzicznych, na przykład mukowiscydozy, porozmawiaj z lekarzem na temat skierowania na amniopunkcję lub inne badania, które pozwolą zbadać Twoje dziecko pod kątem występowania tych schorzeń. Badania tego rodzaju wykonuje się przed 12 tygodniem ciąży, a pozwalają także wykryć aberracje chromosomowe, z których najczęstszą jest zespół Downa.

Dodatkowa dolegliwość

Dziecko rośnie, macica się powiększa, zmienia się też przestrzenna lokalizacja żołądka, co sprzyja cofaniu się treści żołądkowej do przełyku. Na szczęście nie prowadzi to do wymiotów, ale niestety kwaśna treść może powodować zgagę. Od razu wybij sobie z głowy suplementy zobojętniające – po prostu jedz mniej i częściej, żeby nie wypełniać żołądka po samo dno (i nie pytaj mnie, kto dnem żołądka nazwał jego górną część).

9 tydzień ciąży
5 (100%) 1 głos[ów]