8 tydzień ciąży

Tak naprawdę dopiero teraz można mówić o płodzie – wcześniej dziecko było tylko embrionem, ale że powszechnie mówi się o życiu płodowym, i my przyjęliśmy taką koncepcję. Z pewnością jednak większe znaczenie od kwestii językowych ma to, co teraz dzieje się z dzieckiem.

Problemy ze snem w 8 tygodniu ciąży

8 tygodni kompletnej hormonalnej anarchii robi swoje. Burza hormonów, jaka towarzyszy ciąży, mimo że z naukowego punktu widzenia jest uzasadniona i celowa, powoduje kompletny rozstrój zegara biologicznego. Na spokojny sen raczej nie masz co liczyć, za to wstawanie za potrzebą będzie na porządku dziennym, a w zasadzie nocnym. To po części zasługa hormonów, a po części rozrośniętej macicy, która trochę „przesuwa” inne narządy i ogranicza im przestrzeń życiową. Do tego oczywiście nie dadzą o sobie zapomnieć nudności, choć na szczęście większość przyszłych mam w 8 tygodniu już do nich przywyka.

Jak wygląda dziecko w ósmym tygodniu?

W 8 tygodniu powoli zaczyna być widoczny zarys młodego człowieka: zamiast ogonka są rączki i nóżki, powoli zaczynają się uwidaczniać pierwszorzędowe cechy płciowe, nie na tyle jednak, by określić na oko płeć dziecka, zamykają się powieki, powstaje pierwotna siatka nerwowa, wiele organów wewnętrznych przyjmuje swój właściwy kształt i podejmuje powoli pierwotne funkcje. Jedyne, co zaburza ten piękny obraz dzidziusia to wielkość – na razie nosisz raczej Calineczkę, bo wielkość ziarna fasoli jest w tym przypadku tym, o czym mowa.

Wizyta u lekarza w pierwszych tygodniach ciąży

Między 8 a 12 tygodniem ciąży udasz się na pierwszą wizytę do lekarza prowadzącego ciążę. Jeśli jeszcze nie wiesz, jak to wygląda, przygotuj się na grad pytań o Twój tryb życia, a także spory wywiad środowiskowy. To konieczne, aby lekarz wiedział, jakie czynniki ryzyka występują w przypadku dziecka. Przygotuj się również na badania cytologiczne, USG i badanie bakteriologiczne. Jako że to prawdopodobnie pierwsza wizyta w czasie ciąży, możesz odpowiedzieć na grad pytań swoją lawiną wątpliwości, których pewnie też się już trochę uzbierało.

Problemy skórne na początku ciąży

Część kobiet w ciąży wykazuje skłonności do trądziku lub przetłuszczania skóry. To jeden z efektów zmian hormonalnych i nie powinien Cię martwić, ale do zwalczania tych kosmetycznych dolegliwości możesz używać tylko niektórych preparatów – zawsze upewnij się, czy stosowane kosmetyki są bezpieczne również dla dziecka.

8 tydzień ciąży
5 (100%) 1 głos[ów]