7 tydzień ciąży

7 tydzień ciąży to czas niezwykle intensywnych, ale niekoniecznie przyjemnych doznań. Niestety nic się nie da z tym zrobić – możesz się tylko przygotować psychicznie i czekać. Choćbyś bardzo chciała ukryć swoją ciążę, objawy będą tak silne, że raczej nie masz co na to liczyć.

Jestem w siódmym tygodniu ciąży

W czasie ciąży organizm musi przygotować się nie tylko do porodu, ale i do późniejszej opieki nad maluszkiem, co oznacza między innymi konieczność przygotowania do karmienia. Może Cię to zdziwi, ale piersi potrzebują aż 33 tygodni, żeby zaszły w nich wszystkie niezbędne i niestety bolesne zmiany. Widocznym z daleka efektem będzie wyraźne powiększenie piersi, powiększą się także same sutki, a aureola może pokryć się czymś w rodzaju krostek – to gruczoły, które będą odpowiedzialne za właściwe nawilżenie wrażliwej skóry. Wszystkie te zmiany są niestety dość przykre i bolesne.

Co się dzieje z moim dzieckiem w 7 tygodniu ciąży?!

Dziecko w 7 tygodniu ciąży ma ogon. Tak, tę zmianę widać dość wyraźnie na wielu szkicach i zdjęciach. Na szczęście ogon zaniknie w następnych tygodniach, za to wykształcą się rączki i nóżki, które właśnie w 7 tygodniu stają się lepiej widoczne. Spore zmiany zachodzą też w części twarzowej czaszki: oto pojawiają się powieki (na razie pozostają niedomknięte, ale to też się zmieni), a tęczówka uzyskuje swoje zabarwienie (tego nie zobaczysz, ale uwierz na słowo). Pod skóra twarzy wykształcają się naczynka krwionośne, a ich sieć oplata także coraz bardziej zapętlone i funkcjonalne już jelito. Dziecko urosło – teraz ma wielkość przeciętnej borówki, co może nie robi wielkiego wrażenia, chyba że uświadomisz sobie, że miesiąc temu było mniej więcej 10 tysięcy razy mniejsze.

Alarmujące objawy w pierwszych tygodniach ciąży

Podstawowym objawem, który powinien wzmóc Twoją czujność i zmusić Cię do wizyty u lekarza, jest plamienie. Objaw ten jest dość powszechny i na szczęście zwykle niegroźny, ale czasem może być sygnałem o ciąży pozamacicznej lub poronieniu, więc warto trzymać rękę na pulsie

Co ja mam w końcu jeść?!

W 7 tygodniu ciąży nic nie będzie Ci smakowało (może z wyjątkiem czegoś, co wcześniej napawało Cię obrzydzeniem), ale musisz się z tym uporać. W zwalczeniu mdłości pomogą małe, ale stosunkowo częste posiłki. W żadnym razie nie realizuj przesłania najgłupszego ciążowego mitu, że musisz jeść za dwoje. Wystarczy sporo odpoczynku i odpowiednia dieta, a ani Ty, ani dziecko na tym nie ucierpicie.

7 tydzień ciąży
Oceń ten post