6 tydzień ciąży

6 tydzień ciąży upływa pod znakiem tak zwanych mdłości porannych. Nazwano je tak po to, żeby uśpić Twoją czujność, bo naprawdę pojawić się mogą o każdej porze dnia. Jedynym plusem jest to, że poza dyskomfortem, nie powodują one żadnych innych problemów.

Ależ mnie mdli!

Poranne mdłości to zasługa progesteronu. Uwolnienie znacznych ilości tego hormonu powoduje, że przyspiesza angiogeneza w wyściółce macicy, a pośrednio uruchamiany jest także proces zwiększania odporności na zakażenia. Niestety w drodze innej kaskady sygnałowej progesteron spowalnia również procesy trawienne i stąd właśnie uczucie mdłości.

Jak wygląda dziecko w szóstym tygodniu?

Zacznijmy od nietypowego sposobu podglądania nienarodzonych dzieci, czyli sonogramu. Widać na nim wyraźnie maleńką, pulsującą jakieś 150 razy na minutę kropkę. Jest to serce Twojego dziecka, które nie zwolni aż do narodzin. Dziecku wyrastają zalążki palców, pojawia się nieco wyraźniejszy szkielet, rosną inne organy wewnętrzne i wydziela się tkanka, z której w przyszłości powstaną płuca. Płód wytwarza również własną krew, która dzięki skurczom serca zaczyna szybko krążyć po ciele. Nie ma jednak zbyt wielkiej drogi do pokonania, bo płód jest wielkości ziarenka soczewicy, czyli z pięciu milimetrów zostanie jeszcze spory zapas.

O czym pamiętać?

Kiedy płód zaczyna wytwarzać własną krew, pojawia się zagadnienie konfliktu serologicznego. Na pewno wiele o nim słyszałaś i sporo już wiesz, dlatego nie będziemy wszystkiego powtarzać. 6 tydzień ciąży do ostatni dzwonek na to, by poznać grupę krwi rodziców – ta informacja może się przydać później.

Dieta i ciąża

Wiele kobiet, zamiast stawiać na zrównoważoną dietę, przyjmuje suplementy diety. To poważny błąd – owszem, mdłości nie ułatwiają życia, ale naturalne witaminy są zdecydowanie lepiej przyswajalne, więc właśnie na nie warto w tym czasie postawić. Działanie suplementów na dorosłych jest już zbadane i powodów do radości nie ma w wynikach badań za grosz, więc na dziecku najlepiej nie badać tabletek, które i tak niewiele dają. Warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem – oni pomogą ustalić dietę, która nie będzie Cię szczególnie obciążała, a może uda się dzięki temu uniknąć suplementacji, która zresztą też mdłości nie wyeliminuje, a ze względu na konieczność intensyfikacji trawienia może je tylko nasilić.

6 tydzień ciąży
Oceń ten post