5 tydzień ciąży

Nawet jeśli wykonałaś test ciążowy wcześniej, teraz możesz go powtórzyć, żeby upewnić się co do wyniku, a jeśli testu nie robiłaś- zrób, potwierdzi on to, co zapewne i tak już będziesz mogła odczuć. Jesteś w ciąży! Tak, to radość, ale i ciężka praca dla Twojego organizmu, co niestety da się odczuć.

Objawy fizjologiczne ciąży

Poza brakiem okresu, co jest oznaką pewnej ciąży, pojawiają się też inne dolegliwości, w tym bardzo wrażliwe piersi i uczucie wyczerpania. To ostatnie łatwo zrzucić na różne inne przyczyny, ale to efekt zmian hormonalnych, do jakich doszło w ostatnich tygodniach w Twoim organizmie. Pojawiają się także charakterystyczne dla ciąży nudności w reakcji na widok jedzenia. Czasem podobny efekt mogą wywoływać nawet niektóre zapachy.

Jak wygląda dziecko w piątym tygodniu ciąży?

Istniała kiedyś taka teoria, że w łonie matki płód odtwarza kolejne stadia makroewolucyjne. Sama teoria oczywiście jest nieprawdziwa, ale to nie zmienia faktu, że teraz Twoje dziecko bardziej, niż małego człowieka, przypomina raczej kijankę. Bardzo małą kijankę – ma raptem około 2 milimetrów długości. Mimo tak niedużych rozmiarów, płód wyraźnie daje o sobie znać zmianami w Twoim funkcjonowaniu. Na tym etapie życia płodowego rozwijają się narządy zmysłów: uszy i oczy. Są one rzecz jasna nadal niefunkcjonalne, ale są. Pojawiają się również zaczątki szkieletu.
Zadania najważniejsze na 5 tydzień ciąży
Przede wszystkim postaraj się już umówić na wizytę u lekarza. Ponieważ raczej nie ma wielkich szans na spotkanie z dnia na dzień, zrób to sprawnie, żeby zostawić sobie pewien czas wolny. W tym okresie bardzo ważne jest, aby podjąć działania profilaktyczne przeciwko niektórym chorobom – wady okołoporodowe może spowodować na przykład toksoplazmoza, którą można się zarazić przez kontakt z odchodami zwierząt – jeśli więc masz w domu zwierzaka, zabezpiecz się dobrze, kiedy po nim sprzątasz.

Zdrowa ciąża, czyli co ze sobą zrobić?

Tak naprawdę już od paru tygodni powinnaś być na diecie. Jest jednak coś innego, z czym tak łatwo, jak z niedoborem witamin, uporać się nie da – burza hormonalna znacznie silniejsza i bardziej gwałtowna niż ta, którą przeżyłaś w okresie dorastania. Pojawia się huśtawka nastrojów, często krótkotrwałe stany depresyjne – sposobem walki z nimi jest uporządkowanie sobie życia, poukładanie dnia i skupienie się na tym, co naprawdę lubisz robić. Nigdy nie uwolnisz się całkowicie od wahań nastroju, ale możesz w pewnym stopniu zapanować nad swoimi reakcjami. Trochę czasu minie, zanim przywykniesz do takiego stanu rzeczy, ale nie są to objawy, które powinny Cię szczególnie niepokoić – takie są skutki nieustabilizowanego poziomu różnych hormonów.

5 tydzień ciąży
Oceń ten post