40 tydzień ciąży

Siedzisz jak na szpilkach? I słusznie, bo to, co miało się zacząć i co wisi w powietrzu od tygodni, może wybuchnąć z pełną energią w każdej chwili. Nie każdy poród jest spokojny – niektóre są szybkie, wręcz gwałtowne – dotyczy to jednak raptem 10 góra 15 kobiet na 100.

Jak rozpoczyna się poród?

Każdy inaczej. Etapy są takie same, ale szczegóły już nie. Nie jest to „odpłynięcie” tylko raczej przesączanie się. Jeśli zdarzy się w miejscu publicznym, zadzwoń po lekarza, a jeśli wody płodowe, zamiast bezbarwne, będą zielonkawe lub brązowe, wezwij natychmiast pomoc, bo dziecko prawdopodobnie oddało smółkę w macicy. Zdarza się to niezbyt często, ale zawsze jest sygnałem alarmowym i dziecko takie trzeba błyskawicznie przekazać lekarzowi, który oceni stan jego zdrowia.

Po paru tygodniach ciągłych skurczów nietrudno będzie pomylić właściwą akcję porodową z kolejnym skurczem ćwiczebnym, dlatego zwracaj uwagę także na inne objawy. Przede wszystkim odpręż się – najtrudniejsze jest już za Tobą, a prawidłową procedurą porodu, nawet jeśli w pobliżu nie będzie lekarza, pokieruje instynkt, który dziedziczy każda kobieta.

Dziecko po porodzie

Dziecko po porodzie jest… no cóż, przede wszystkim niezbyt czyste, i to delikatnie mówiąc. Wody płodowe, mleczko, krew i inne substancje oblepiają ciało, a maluch nawet nie ma świadomości, że po dziewięciu miesiącach w macicy może wyciągnąć ręce i wyprostować nogi, dlatego tego nie robi. Jako że w nowym otoczeniu oczy przez jakiś czas nie będą szczególnie skuteczne a brak też będzie wzorców do interpretacji obrazów, skuteczniej dotrzesz do świadomości dziecka po prostu mówiąc do niego, bo Twój głos już zna.

Tylko tyle, czy aż tyle

40 tygodni – dużo czy mało? Dla dziecka w sam raz. Dla Ciebie chwilami pewnie nazbyt wiele, ale czy patrząc na swoje dziecko możesz powiedzieć, że nie było warto? Każda kropla potu, krwi, każde „łupnięcie” w krzyżu, każdy skurcz – wszystko to doprowadziło do wspaniałego momentu, jakim są narodziny. I wiesz co? Nie ma znaczenia, czy to pierwsze, drugie czy dziesiąte dziecko – za każdym razem towarzyszy ci to niezwykłe uczucie, że oto stało się coś, co możesz zrozumieć, ale nie wytłumaczyć.

40 tydzień ciąży
5 (100%) 2 głos[ów]