4 tydzień ciąży

Choć zdarza się to niezwykle rzadko, z medycznego punktu widzenia jest możliwe, żeby w trzecim tygodniu organizm usunął zdrową ciążę. W czwartym tygodniu już się to nie zdarza – dziecko jest już doskonale wrośnięte w macicę, hormony ustalają swój poziom, a Ty pewnie też już zachowujesz się inaczej.

Czy jestem w ciąży?

Na tym etapie można już spodziewać się pierwszych objawów fizjologicznych ciąży. Najbardziej oczywistym jest brak miesiączki – to pierwszy moment, w którym można za pomocą domowych metod (w tym wypadku aptecznych, bo testem ciążowym), sprawdzić, czy doszło do zapłodnienia. Gdyby nawet do niego doszło, ale śluzówka by się złuszczyła, to i tak płód zostałby usunięty. Dzieje się tak czasami w przypadku bardzo poważnych wad rozwojowych i płód usuwany jest już jako obumarły. Poza oczywistym objawem ciąży mogą pojawić się jeszcze inne: zdelokalizowane bóle brzucha, bóle pleców (skąd się biorą te ostatnie, nikt na dobrą sprawę nie potrafi dobrze na tym etapie wytłumaczyć) albo bóle głowy – za te prawdopodobnie odpowiada zmieniona gospodarka hormonalna.

Dwie części dziecka

Brzmi to zaskakująco, ale w czwartym tygodniu płód dzieli się na dwie części. Spokojnie, to jeszcze nie bliźniaki – na razie powstaje tylko łożysko. Mimo że część będąca zarodkiem osiągnęła gargantuiczne rozmiary ziarenka maku (szczęście, że niezmielonego), to ma już trzy warstwy komórek! Nie jest to bez znaczenia, bo od ich prawidłowego wykształcenia zależy to, jak będzie rozwijał się płód, jako że z każdej z tych warstw będą rozwijały się inne narządy i układy. Mniejsza o nazwy naukowe – grunt, że na tym etapie już możesz mieć pewność, że dziecko ma się na razie dobrze. A co zrobić, żeby się to nie zmieniło?

Pierwsza wizyta u ginekologa

Najczęściej pierwsza wizyta lekarska konieczna jest w osiem tygodni po spóźnionym terminie krwawienia, ale jeśli wykonałaś domowy test i już wiesz, że jesteś w ciąży, możesz od razu umówić się na wizytę. Jest to wręcz niezbędne, jeśli ze względu na problemy z poprzednią ciążą, jakieś Twoje choroby, ogólny stan zdrowia albo z innych przyczyn musisz zadbać o zdrowie swojego nienarodzonego dziecka w sposób szczególny. Dlaczego na tym etapie nie trzeba jeszcze widzieć się z lekarzem? Cóż – zarodek tej wielkości jest jeszcze niewrażliwy na tradycyjne badania lekarskie, a jedyne, co da się zrobić, to badania mikroskopowe, czego z oczywistych przyczyn nie da się zrobić in situ.

Zdrowa ciąża, zdrowa mama

Jeśli zastosowałaś się do wskazówek, które podaliśmy przy okazji omawiania wcześniejszych tygodni ciąży, nie musisz teraz robić niczego więcej. Oczywiście pewne dolegliwości fizyczne mogą przeszkadzać w uprawianiu wybranej aktywności fizycznej, ale nie odstawiaj sportu zupełnie na boczny tor – przyda się on i Tobie, i Twojemu dziecku.

4 tydzień ciąży
5 (100%) 1 głos[ów]