39 tydzień ciąży

W 39. tygodniu na pewno aż Cię nosi. Ani Ty, ani dziecko nie możecie się już doczekać porodu, ale ewolucja miała jakiś swój powód, dla którego długość ciąży została ustalona na 40, a nie 39 tygodni. Możliwe, że nigdy tego powodu nie poznamy, ale dyskutować z tym nie ma jak.

Jak rozpoznać poród?

Jest co najmniej kilka sposobów, jakie organizm wykorzystuje, żeby dać Ci znać o rozpoczęciu akcji porodowej. Po pierwsze skurcze: podobne do tych ćwiczebnych, ale dłuższe, jeszcze silniejsze i bardziej regularne. Ważnym sygnałem jest też odejście wód płodowych, a u wielu kobiet bezpośrednio poprzedzające poród biegunka lub mdłości. Alarmujące są też krwawe wysięki sygnalizujące, że macica się rozwiera i niedługo zacznie się poród albo utrata czopu śluzowego, który zabezpiecza macicę przed dostępem bakterii. Większość symptomów wróży poród w dzień lub dwa, ale pewności nigdy nie ma – to Twój organizm zdecyduje, kiedy rozpocznie się akcja porodowa i nie masz na to żadnego wpływu. Możesz tylko czekać.

Dziecko oczekuje

Dziecko już nie rośnie, a jeśli jednak, to tylko symbolicznie. Rozwija się mózg, ale to nie jest już zależne od tego, czy maluch znajduje się w macicy, czy poza nią – tak samo szybko będzie rozwijał się przez kilka lat od narodzin. Pod skórą ustala się warstwa tłuszczu – ta też była już tam w poprzednim tygodniu i zmiany, które teraz zachodzą, z równą skutecznością zachodziłyby poza macicą. Na co więc czeka maluch? Tylko na otwarcie macicy, ale na jego moment nie ma żadnego wpływu.

Jak „zabić czas” czekając na poród?

Możemy przedstawić Ci setkę „mądrych” pomysłów na to, co możesz robić w 39. tygodniu ciąży, ale tak naprawdę, mimo lektury wielu mądrych artykułów naukowych, nadal nie wiemy, po co on jest. Możesz sobie poczytać, możesz porozmawiać ze znajomymi, możesz – jeśli masz apetyt – zjeść coś dobrego. Rób cokolwiek, żeby nie wykończyć się z nudów, albo lepiej – może nudź się za wszystkie czasy, bo następne kilka tygodni po porodzie przyniesie deficyt spokoju. Tak – może to i lepsze rozwiązanie.

39 tydzień ciąży
Oceń ten post