38 tydzień ciąży

Ciąża jest teoretycznie donoszona, ale organizm lubi przygotować się na wszystkie ewentualności, więc najpewniej musisz jeszcze trochę poczekać. Wprawdzie zwykle szyjka macicy jest już lekko rozwarta, ale to jeszcze nie oznacza początku porodu, bo szybkość jej otwierania jest bardzo indywidualna.

Jak działa Twoje ciało?

Stężenia hormonów, jakie można byłoby teraz oznaczyć w Twojej krwi, nie przypominają układu z żadnego innego momentu życia, bo poród wymaga bardzo specyficznej kontroli. Jeśli do tej pory jej nie zaobserwowałaś, teraz na pewno zauważysz siarę – pierwsze „mleko”, które nie tylko karmi malucha, ale także dostarcza mu przeciwciał usprawniających pracę układu odpornościowego. Niestety – przed porodem siara jest bezużyteczna, dlatego noś wkładki laktacyjne, żeby nie wybrudzić bielizny.

Dziecko dalej ćwiczy

Dziecko jest już w pełni gotowe do przyjścia na świat. Wprawdzie dalej ćwiczy płuca i połyka unoszące się w płynie owodniowym resztki meszku, czasem się kręcąc z boku na bok, ale nic więcej się tutaj nie wydarzy. W pęcherzykach płucnych dalej produkowany jest surfaktant, ale najpewniej ten, który już się tam zgromadził, skutecznie ochroniłby pęcherzyki przed sklejeniem się przy pierwszym oddechu.

Wizyta u lekarza – czy jest konieczna?

W tym czasie możesz mieć zaplanowaną wizytę u lekarza. 38. tydzień ciąży to moment, w którym potwierdza się badaniem USG pozycję pośladkową, jeśli dziecko taką utrzymało przy wcześniejszych badaniach. Jeśli wszystko było w porządku, ta wizyta raczej nie będzie konieczna. Nie wykonuj tutaj – jeśli lekarz tego nie zaleca – badania ultrasonografem. Jego działanie na płód nie jest do końca zbadane, a najdalej za kilkanaście dni i tak zobaczysz swoje dziecko. Lepiej wykorzystać ten czas na rozmowę z partnerem i ustalenie listy osób, do których później zadzwonicie z wesołą wiadomością – pamiętaj, żeby zadzwonić do kogoś z pracy. Nie tylko pomoże to uporządkować Twoje sprawy na miejscu, ale na pewno uspokoi koleżanki, które zwyczajnie będą się o Ciebie martwiły.

38 tydzień ciąży
Oceń ten post