37 tydzień ciąży

W 37 tygodniu ciążę uznaje się za donoszoną. Wprawdzie dziecko mogłoby bez szwanku przyjść na świat już wcześniej, ale teraz wszystkie niezbędne procesy są już ukończone, tylko chwila otwarcia szyjki macicy pozostaje zamknięta. Kiedy się otworzy? Nikt tego nie wie, ale jedno możemy Ci obiecać: dowiesz się tego pierwsza.

Co się dzieje z Twoim ciałem?

W zasadzie nie dzieje się już nic. Tkanka łącza jest na tyle rozluźniona, że drogi rodne pozostają otwarte, tylko wyjcie z nich jest nadal zamknięte. Szyjka macicy musi rozewrzeć się na 10 centymetrów, a sygnałem do tego będzie kaskada przekaźników rozpoczęta przez odpowiednią miksturę hormonalną, kiedy organizm uzna, że już jest gotowy. Dziecko również w tym czasie rusza się raz rzadziej, jakby cierpliwie czekając na właściwy moment, a raz częściej, jakby chciało go przyspieszyć. Skurcze ćwiczebne bywają bolesne i nawiedzają Cię regularnymi falami. Teraz odróżnienie ich od właściwej akcji porodowej może być nie lada wyzwaniem.

Co porabia Twoje dziecko?

Dziecko, nie mając nic lepszego do roboty, po prostu ćwiczy. Doskonali się w oddychaniu (a cały czas oddycha płynem owodniowym), kręci się, wierci, zamyka i otwiera oczy, rusza rękami i nogami. Gdzieś w międzyczasie wciąż gromadzi dodatkowe zapasy tłuszczu, ale proces ten nie jest już przesadnie szybki ani intensywny. Ponieważ kości czaszki nie są zrośnięte (czasem czeka się na ostatnie szwy aż około 20 lat), głowa z powodzeniem zmieści się w drogach rodnych.

Sztuka oczekiwania

Ciąża jest doskonałą lekcją dla niecierpliwych kobiet. Kto wie, może na poród będziesz czekała aż do 40 tygodnia? W tym czasie i tak nie masz wielkich możliwości, bo bolą Cię plecy, nogi, łapią skurcze, jesteś zmęczona i często zniecierpliwiona. Natury jednak oszukać się nie da – po prostu musisz cierpliwie czekać, bo nic więcej nie można zrobić. Możesz oczywiście sto razy sprawdzić spakowaną torbę albo zapasy przygotowanych zapobiegliwie obiadów, ale tak naprawdę jest to tylko inna forma ćwiczenia cierpliwości.

37 tydzień ciąży
Oceń ten post