36 tydzień ciąży

W 36. tygodniu i dziecko, i Ty, przygotowujecie się do porodu. Ważne więc, żeby wraz z biologią ruszyło też Twoje świadome działanie. Zadań do wykonania nie ma wiele, ale biorąc pod uwagę sporych rozmiarów brzuch, możesz mieć problem nawet z tymi prostymi.

Co się dzieje z moim ciałem?

Twoje ciało przygotowuje się do porodu. Jest to proces, który wymaga pewnego czasu. W 36. tygodniu działa machina hormonalna, której zadaniem jest doprowadzenie do poluzowania więzadeł i zmiękczenia chrząstek dróg rodnych. Wszystko po to, aby noworodek mógł w miarę komfortowo opuścić macicę, co i tak nie będzie najprostszym zadaniem w jego życiu, przy czym w tym przypadku i tak nie ma możliwości wniesienia protestu. Dla Ciebie ważne będzie, że maluch najprawdopodobniej ułoży się już stosunkowo blisko wyjścia jamy miednicy, dzięki czemu przepona i żołądek będą mogły powoli wracać do normalnego trybu pracy, nieściśnięte już przez płód.

Dziecko jest już gotowe

Tak naprawdę już w tym momencie dziecko mogłoby przyjść na świat. Układ trawienny nie jest jeszcze gotowy, ale zawsze przygotowuje się dopiero dzięki kontaktowi z okolicą odbytu matki, skąd czerpie inokulat bakterii, jakie zagnieżdżą się w jego przewodzie pokarmowym. Cała reszta procesu dojrzewania jest już tylko następstwem tych wydarzeń. Układ krwionośny jest funkcjonalny, odpornościowy niby też – i tak w macicy już lepiej nie nauczy się działać, a meszek płodowy zniknąłby także poza macicą. Wprawdzie, jeśli meszek i maź płodowa zanikną przed porodem, proces ten będzie łatwiejszy, ale z punktu widzenia dziecka nie ma to wielkiego znaczenia.

Wielkie pakowanie

Od tej pory będziesz żyła w pełnym napięciu, dlatego torbę do szpitala najlepiej już spakować. Weź wszystko to, co sobie odłożyłaś, w tym potwierdzenie ubezpieczenia zdrowotnego, podpaski i ubranie na wyjście (dobre będzie to, którym chodziłaś mniej więcej w szóstym miesiącu ciąży). Już teraz powinnaś z bliska zaprzyjaźnić się z biustonoszem do karmienia. Ich największą zaletą jest komfort, jaki zapewniają – możesz w nich chodzić także przed narodzinami dziecka, możesz w nich spać – uwierz, wiele młodych mam właśnie dzięki temu ma względny spokój.

36 tydzień ciąży
Oceń ten post