35 tydzień ciąży

35 tydzień ciąży pod wieloma względami może być określany mianem kosmetycznego. Niestety – dla Ciebie zmiany będą więcej niż kosmetyczne, ale pociesz się, że zostało już tylko nieco ponad miesiąc do porodu.

Za duży płód, więc toaleta musi być blisko

Jeśli nawet jakimś cudem do tej pory nie odczuwałaś parcia na pęcherz, to w 35. tygodniu ciąży płód jest na tyle duży, że nie da się tego w zasadzie uniknąć. Prawidłowe ustawienie do porodu zwiększa nacisk przez ściankę macicy na pęcherz, powodując przede wszystkim upośledzenie funkcji zwieracza i wysiłkowe nietrzymanie moczu, a po drugie uczucie przepełnienia pęcherza w bardzo krótkim czasie po skorzystaniu z toalety. Brakujące do porodu kilka tygodni będziesz musiała się z tym nauczyć żyć, bo nie ma innego wyjścia. Nie wolno Ci w żadnym razie zmniejszać ilości wypijanych płynów, bo odwodnienie może negatywnie wpłynąć i na zdrowie Twoje, i dziecka.

Obrastając w… tłuszcz

Dziecko, przygotowując się do przyjścia na świat, gromadzi odpowiedni zapas tłuszczu. Na początku ciąży jego udział w całkowitej masie embrionu wynosił tylko 2%. W 35. tygodniu wzrasta ośmiokrotnie, a przy porodzie wynosi nawet 30% masy ciała. Mózg również rozwija się błyskawicznie, co zresztą z biologicznego punktu widzenia nie jest bez związku z ilością tłuszczów, natomiast powiązanie to jest dość pokrętne, więc przyjmij tylko, że tak właśnie powinno być.

Lekarz, ale już pediatra.

Kilka tygodni przed porodem należy zacząć poszukiwania pediatry. Ma to dwie ważne zalety: po pierwsze, kiedy maluch przyjdzie na świat, już będziesz wiedziała, gdzie się z nim udać, a po drugie może uda Ci się dzięki temu odwrócić uwagę od ciągłych i coraz silniejszych skurczów. Popytaj znajomych, rodzinę, a potem dowiedz się u lekarza, jak ma się sprawa z wizytami domowymi czy programami szczepień – pamiętaj: 10 na 10 wirusów potwierdza, że szczepionki powodują autyzm! Takie rzeczy trzeba zaplanować z wyprzedzeniem, bo choć wizyty domowe są obowiązkiem lekarzy, wielu z nich trzeba do ich przeprowadzenia mobilizować przez telefon do oddziału NFZ, a cierpi na tym dziecko.

35 tydzień ciąży
Oceń ten post