34 tydzień ciąży

Ciąża ma się ku końcowi, ale ewolucja ma jeszcze kilka asów w rękawie. Czy wiedziałaś na przykład, że ciąża może powodować ból oczu? Nie życzymy Ci tego, ale możliwe, że przekonasz się na sobie, że tak właśnie jest.

Jak ciąża działa na oczy?

Wszystkiemu winne są jak zwykle hormony. Te, które podtrzymują ciążę, niestety hamują produkcję łez, które są odpowiedzialne za nawilżanie o oczyszczanie oczu. Pozbawione warstewki łzowej gałki oczne są narażone na przesuszenie i podrażnienie, co powoduje nieraz bardzo dotkliwy ból. Na domiar złego również oczu dotyka problem opuchlizny. Tutaj wprawdzie zmian zbyt łatwo zobaczyć się nie da, ale rogówka może zmienić swój kształt – z tego powodu, jeśli nawet na co dzień nosiłaś soczewki, teraz powinnaś przestawić się na okulary. Zmiany w obrębie narządów wzroku są na szczęście odwracalne i zwykle samoistne, ale kiedy indziej mogą stanowić tylko objaw wskazujący na hiperglikemię ciążową albo podwyższone ciśnienie. Oba zjawiska mogą być potencjalnie zagrożeniem dla płodu, więc w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultuj się z lekarzem.

Wzrost tam, gdzie się go nie spodziewasz

Dziecko rośnie cały czas. U chłopców, u których nie nastąpiło to wcześniej, w 34. tygodniu jądra mogą przesuwać się do moszny (mogą też pozostać w jamach ciała, ale dotyczy to 3-4% dzieci, nie powinno natomiast być lekceważone po 1 roku życia). Rosną też włosy i paznokcie. Te pierwsze zwykle wyglądają dość komicznie, za to paznokcie mogą zawijać się aż na opuszki, więc już masz propozycję na jeden z pierwszych zabiegów pielęgnacyjnych.

Powtórka ze szkoły rodzenia

Pozostajesz cały czas pod opieką lekarza, a skurcze Braxtona-Hicksa przypominają Ci o tym, jak ma wyglądać akcja porodowa. Powtórz sobie jeszcze to, czego nauczyłaś się w szkole rodzenia: stadia akcji porodowej, właściwe zachowanie, techniki oddychania i relaksacji. Ćwicz je i powtarzaj, aż będziesz pewna, że wszystko zrobisz wręcz podręcznikowo – oszczędzi Ci to niepotrzebnego bólu i pozwoli spokojnie przyjąć cud narodzin.

34 tydzień ciąży
5 (100%) 3 głos[ów]