32 tydzień ciąży

Znakiem rozpoznawczym 32. tygodnia ciąży są dla przyszłej matki coraz częstsze skurcze ćwiczebne. Tym razem mogą być już nawet nieco bolesne. Samo dziecko z niecierpliwością oczekuje już wielkiego dnia – pewnie głównie z powodu bardzo ograniczonej przestrzeni.

Skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa nie powodują rozszerzenia szyjki macicy, rozchodzą się od góry ku dołowi, a w 32. tygodniu stają się regularne, silniejsze, często nawet na tyle intensywne, że trudno je odróżnić od właściwej akcji porodowej, szczególnie jeśli to Twoja pierwsza ciąża. Towarzyszący skurczom ból można złagodzić, jeśli zmienia się częściej pozycję, ale tak naprawdę wszystko to pojęcie względne. Jeśli mimo szczerych wysiłków skurcze, zamiast ustąpić, stają się regularne i coraz silniejsze, być może trzeba w trybie ultra-plinym skontaktować się z lekarzem.

Oczyma dziecka

Rozwój płodu jest praktycznie na ukończeniu. Jedyne, co teraz pozostało dziecku do zrobienia, to ułożyć się głową w dół, co nie wynika jednak z chęci wsparcia zespołu medycznego, ale raczej braku innych możliwości – tak jest zwyczajnie wygodniej, bo w pozycji pośladkowej płód jest gorzej dopasowany do kształtu macicy. Tak naprawdę jednak nie ma żadnej normy, która mówiłaby, kiedy dziecko się ułoży: czasem jest to dużo wcześniej, a niekiedy wręcz na ostatnią chwilę. Dlatego też, jeśli twój maluch postanawia być oryginalny i pozostaje, jak jedno na dwadzieścioro dzieci, w pozycji pośladkowej, nie panikuj, bo nie ma powodu.

Przygotowanie do porodu – faza ostateczna (prawie)

Nie ma potrzeby, żebyś już się pakowała, ale na pewno warto sprawdzić jeszcze raz, czy masz ze sobą wszystko, co potrzebne: ciepłe skarpety, kapcie, ubranko dla dziecka, jeśli chcesz to również aparat fotograficzny czy coś do czytania. Na razie niech to będzie przejrzenie szafek i zrobienie listy, ewentualnie zgromadzenie wszystkiego w jednym miejscu, bo tak będziesz mogła szybko w razie nagłej potrzeby znaleźć wszystko, co jest potrzebne. Ważne jest, żebyś porozmawiała z partnerem o tym, jak zorganizuje on swój czas na okres Twojego pobytu w szpitalu – musi uzgodnić wiele spraw z szefem, więc najpierw dogadajcie szczegóły między sobą.

32 tydzień ciąży
Oceń ten post