30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży przynosi dla wielu kobiet przykre nowiny, choć w zasadzie nie – to nie nowiny, tylko znane wcześniej problemy. Jednocześnie jednak w ciele dziecka zachodzą zmiany, które bez wątpienia można nazwać rewolucyjnymi. Po kolei jednak…

Zgaga w ciąży

Zgaga dla wielu kobiet jest najbardziej uciążliwym objawem towarzyszącym ciąży niemal w każdym jej okresie. Pojawia się i znika, natomiast jej nawrót w 30. tygodniu, kiedy największym zmartwieniem jest ciężar dziecka, boli podwójnie. Co więcej, dziecko ustawione głową w dół znów naciska na pęcherz, co – jak już wiadomo – kończy się albo wysiłkowym nietrzymaniem moczu, albo przynajmniej częstymi spacerami za potrzebą, a poza tym wraca również wrażliwość piersi i ciągłe zmęczenie. Możesz sobie jednak wyobrazić, że w życiu dziecka zachodzą teraz zmiany zdecydowanie, niewyobrażalnie wręcz ważniejsze, niż Twoje problemy.

Kolejny krok milowy

Oczywiście płód przybiera na wadze jeszcze bardziej, jednak nie to jest najważniejsze. Prawdziwe cuda dzieją się bowiem wewnątrz. Przede wszystkim fałduje się kora mózgowa – do tej pory gładka, a więc o dość mocno ograniczonej sprawności. Teraz mózg dziecka osiągnie swoje najdoskonalsze stadium i stanie się podatny na naukę bardziej złożoną niż tylko opanowanie odruchów czy prostych reakcji warunkowych. Zamiast śledziony funkcję krwiotwórczą przejmuje szpik – to ważne, bo od tej zmiany zależy zdolność do samodzielnej produkcji erytrocytów, które przecież żyją tylko 120 dni. Wraz z rozwojem mózgu, bardzo energochłonnego organu, a także odkładaniem grubszej warstwy tłuszczu, może zaniknąć meszek płodowy. Wody już nie zrobią skórze krzywdy, a termoregulacja zostaje przerzucona na karb organizmu dziecka.

Zakupy w 30 tygodniu ciąży

30. tydzień ciąży to w zasadzie ostatnia chwila, kiedy możesz sama dokonać pewnych zakupów: zrób sobie dobre zaopatrzenie, kup podpaski, cążki do paznokci, termometr, proszek do prania czy choćby pieluchy – uwierz, że jeśli dziecko podrośnie jeszcze trochę, wyprawa do sklepu stanie się naprawdę wielkim wyzwaniem. Oczywiście korzystaj z pomocy partnera – on też musi na każdym etapie brać udział w przygotowaniach do porodu, ale, drogie panie, wszystkie wiemy, że facetów czasem przerastają nawet najprostsze wyzwania, a co dopiero zapamiętanie, jakie podpaski mają nam kupić, prawda? Nie odmawiajcie jednak ojcu dziecka radości z poczucia kopniaka wymierzonego w jego dłoń przez wasz brzuszek.

30 tydzień ciąży
Oceń ten post