3 tydzień ciąży

3 tydzień ciąży rzadko, bo rzadko, ale bywa właśnie tym, w którym możesz zorientować się, że doszło już do najwspanialszego cudu natury i prawdopodobnie do jednego z najbardziej doniosłych zdarzeń w Twoim życiu. Nic jednak nie dzieje się bez przyczyny!

Objawy fizyczne ciąży

Podstawowym objawem o mocno niepewnej etiologii jest plamienie. Pojawia się ono jedynie u kilku procent ciężarnych kobiet, a co do jego przyczyn tak naprawdę nie ma pewności. Sugeruje się, że ubytek drobnych kropelek krwi spowodowany jest implantacją zarodka w bardzo bogato unaczynionej ścianie macicy, choć nie brakuje też twierdzenia, że zarodek w trzecim tygodniu jest zbyt mały, jak na skalę zjawiska, które miałby wywoływać. Było nie było, plamienie czasem towarzyszy pierwszemu etapowi ciąży, niezależnie od tego, jaka jest jego przyczyna.
Rozwój płodu startuje właśnie teraz
Zapłodniona komórka jajowa to tylko jedna komórka! Może i sporych rozmiarów, ale nadal jedna. W kolejnych godzinach i dniach dzieli się ona wielokrotnie, przechodząc przez kolejne stadia o naukowych nazwach,
aż dojdzie do etapu kilkusetkomórkowego tworu, który ma już sporą moc oddziaływania biologicznego – wymusza na Twoim organizmie produkcję gonadotropiny, dzięki czemu nie będą przez okres ciąży uwalniane kolejne jajeczka, a także estrogenu i progesteronu na olbrzymią skalę, by nie złuszczyła się warstwa naskórka z macicy. Specjaliści medyczni, a w zasadzie wciąż biologiczni, są w stanie określić, gdzie w płodzie mającym już zawrotną wielkość jednej piątej milimetra znajduje się układ pokarmowy, nerwowy czy serce, ale na zobaczenie tego bez mocnego mikroskopu nie ma szans.

Jak zadbać o siebie i dziecko gdy jesteś w ciąży?

W trzecim tygodniu ciąży Twoje ciało przechodzi spore zmiany, głównie o podłożu hormonalnym, co wpływa na działanie wszystkich narządów. Dobrze będzie, jeśli znajdziesz czas na odrobinę relaksu, ale byle nie był to relaks przy piwie. Niezbędne jest przejście na zróżnicowaną dietę, a takie smakołyki jak czipsy czy ociekająca tłuszczem karkówka w nadzwyczajnych ilościach raczej powinny odejść do przeszłości – nie popadajmy jednak w histerię: organizm wielu szkodliwych substancji do dziecka nie dopuści, niemniej jednak tam, gdzie nie wiadomo, co jest zdrowe, nie warto ryzykować. Pamiętaj, że jeśli bierzesz leki, musisz już na tym etapie mieć pewność, że nie są one szkodliwe dla zdrowia Twojego dziecko.

Uwaga na marginesie – jeśli to pierwsze dziecko Twoje i partnera, na pewno będziecie mieli wiele uwag, przeżyć i emocji, którymi powinniście się dzielić. Napięcie emocjonalne nie służy nikomu i niczemu,
więc zaangażujcie się oboje w to, co się dzieje w Waszym życiu.

3 tydzień ciąży
5 (100%) 1 głos[ów]