29 tydzień ciąży

29 tydzień jest czasem przedstawiany żartobliwie jako tydzień znikających stóp. To fakt – zwykle właśnie mniej więcej w tym czasie rosnący brzuch przesłania Ci stopy, których na stojąco już nie zobaczysz (i tak zostanie jeszcze przez parę tygodni). To jednak tylko żart, a tu są poważniejsze sprawy, którymi trzeba się zająć.

Żylaki w ciąży

O ile hemoroidy pojawiają się wcześniej, na żylaki na nogach 40% kobiet zaczyna narzekać właśnie mniej więcej w 28-30. tygodniu ciąży. Zwiększona objętość krwi i niezbyt wygodne pozycje utrzymywane przez dłuższy czas sprzyjają odkształcaniu naczyń krwionośnych. Zmiany są odwracalne (o ile po porodzie utrzymasz wyższą aktywność fizyczną), czasem jednak bolesne. Dolegliwości można ograniczyć przede wszystkim dzięki ruchowi i unikaniu przebywania w jednej pozycji, co dotyczy zarówno stania, jak i siedzenia.

Zmiana tłuszczu

W 29. tygodniu dochodzi do pewnej niewidocznej, ale ważnej zmiany – w organizmie dziecka dominujący do tej pory brązowy tłuszcz (znany także zwierzętom hibernującym) zamienia się w biały tłuszcz (zwany żółtym, charakterystyczny dla dorosłych ludzi). To więcej, niż zmiana nazwy, bo o ile pierwsza z tkanek przede wszystkim do termoregulacji, to druga stanowi już wydajne źródło energii. Odczujesz to po ilości i sile kuksańców, szturchnięć i kopniaków, którymi szczodrze obdarzy Cię dziecko. Zwiększona energia idzie w tym wypadku w parze z pobudliwością. Dziecko reaguje na światło, dźwięki, a także stężenie określonych substancji chemicznych.

Ocena stanu dziecka

29 tydzień ciąży to znakomity moment na to, żeby po ilości ruchów płodu nauczyć się oceniać samopoczucie dziecka. Prawidłowo rozwijający się płód porusza się wyraźnie co najmniej 10 razy na godzinę, zwykle dwa czy nawet trzy razy częściej. Obniżenie ruchliwości albo jej znaczące podniesienie może być sygnałem alarmowym. Liczenie kopnięć jest ważnym narzędziem autodiagnostyki i z początku wymaga skupienia – później pewnie będziesz robiła to dużo sprawniej i nawet nie będziesz musiała się wygodnie układać.

Żeby oceny stanu zdrowia były pozytywne, cały czas dbaj o dietę. Teraz najważniejsze będą produkty bogate w błonnik (to dla Ciebie, bo pozwoli uregulować perystaltykę i zapobiegać hemoroidom), a także witamina C, kwas foliowy, żelazo, magnez i spore ilości białka (dziecko musi jeszcze 2-3 razy zwiększyć swoją masę, zanim przyjdzie na świat).

29 tydzień ciąży
Oceń ten post