28 tydzień ciąży

28 tydzień ciąży zdecydowanie rozpocznie najtrudniejszy okres. Najtrudniejszy dla Ciebie, bo dziecko najtrudniejsze ma już za sobą. Nawet gdyby z jakiegoś powodu urodziło się teraz, prawdopodobnie miałoby całkiem niezłe rokowania.

Koniec wygody – 28 tydzień ciąży

Płód w 28. tygodniu jest już na tyle duży i ruchliwy, że nie powinnaś liczyć na spokojny dzień ani wygodną noc. Ułożone głową do dołu dziecko może przez ścianę macicy uciskać na nerw kulszowy, powodując rwę. Sam jego ciężar na tyle znacznie obciąża kręgosłup, że do bólu na nadchodzące tygodnie po prostu musisz przywyknąć. Nasilić się mogą również zawroty głowy, choć to akurat najbardziej indywidualny spośród tych wszystkich objawów. Dość wyraźna będzie także już do końca ciąży opuchlizna, która może obniżać komfort życia.

Dziecko jest prawie gotowe do przyjścia na świat

Mogłoby się wydawać, że skoro do porodu zostało jeszcze ponad 2 miesiące, to płód będzie się w tym czasie intensywnie rozwijał. Oczywiście pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, ale to, co najważniejsze, czyli na tym etapie płuca, działa już prawie doskonale. Na wysokim poziomie rozwoju znajduje się też ośrodkowy układ nerwowy. Wiadomo między innymi, że u malucha w 28. tygodniu ciąży obecne są już wszystkie fazy snu, co oznacza, że dziecko może już nawet śnić. Otwarte pozostaje pytanie o czym, ponieważ mózg nie umie samodzielnie stworzyć na potrzeby snu rysów twarzy. Z drugiej strony – w końcu sny nie muszą dotyczyć tylko obrazów, ale również dźwięków, a w tym zakresie już świat dziecka jest bardzo bogaty, nawet pewnie bogatszy niż Twój własny.

Do porodu daleko, ale…

…przygotowywać się trzeba wcześniej. Najpierw więc umów się na kolejną wizytę u lekarza. Tym razem trzeba będzie przejść dość szczegółowy wywiad i wykład na temat spraw związanych z porodem i sprawami, które mogą się po drodze pojawić.

Nie od rzeczy będzie już zaplanować pobyt w szpitalu. Wprawdzie masz wiele czasu, ale ciąża trwa około 280 dni, a nie równo 280, a nie można wykluczyć także wcześniejszego terminu. W związku z tym upewnij się, że zawsze masz kogoś, kto zawiezie Cię do szpitala, zachowaj sobie numery telefonów do lekarza i ojca dziecka – dzięki temu każdy będzie wiedział, gdzie ma zadzwonić, nawet jeśli nie będziesz w stanie sama podać numerów.

W międzyczasie sama zapoznaj się z artykułami, które mówią nie tylko o tym, jak przygotować się do porodu, ale dowiedz się, jak radzić sobie z typowymi problemami. Co prawda każdy poród jest inny, ale pewne kłopoty powtarzają się – chodzi przede wszystkim o to, żebyś nie czuła się w tym czasie sama.

28 tydzień ciąży
Oceń ten post