27 tydzień ciąży

27 tydzień ciąży może być momentem zwrotnym. Wiele się wtedy dzieje, a w zasadzie lepiej byłoby powiedzieć, że mnożą się objawy, choć dziecko rozwija się spokojnie, powoli, powoli dojrzewając do chwili, w której przyjdzie mu po raz pierwszy się rozpłakać.

Co się dzieje z Twoim ciałem?

Normalnym objawem – o czym pewnie już mogłaś się przekonać – są obrzęki. Wywołuje je zwiększony napływ krwi i limfy, a szczególnie wyraźne są w okolicach kostek, nadgarstków czy samych dłoni. Dopóki opuchlizna utrzymuje się na akceptowalnym poziomie, nie ma powodu do zmartwień, ale nadmierna jest jednym z kilku symptomów stanu przedrzucawkowego. Jeśli więc wydaje Ci się, że ostatnio opuchlizna znacznie się zwiększyła, pilnie skontaktuj się z lekarzem, który wykona dodatkowe badania. W większości przypadków jednak nie dzieje się nic alarmującego, więc żeby pobudzić krążenie, wykonuj umiarkowaną aktywność fizyczną, a leżąc, unieś stopy ok. 30 cm nad ziemię i to powinno przynieść choć częściową ulgę.

Co się dzieje z dzieckiem?

Dziecko teraz już rośnie szybko, ale nie wzrost jest kluczowy, tylko rozwój. W 27. tygodniu bardzo szybko i intensywnie rozwija się unerwienie ucha, a co za tym idzie, poprawia się również słuch. Oczywiście nadal płyn owodniowy tłumi niektóre dźwięki, ale dziecko dużo lepiej słyszy i Ciebie i osoby, z którymi rozmawiasz, więc staraj się to robić często. Objawem, który może się pojawić u dziecka, jest czkawka, którą odczujesz jako rytmiczne ruchy w macicy – to jeden z efektów nie zawsze udanych prób pracy płuc. Czasem maluch dostanie niegroźnej czkawki, ale nie należy się tym przejmować – to zdrowy objaw.

Zdrowie, seks i dieta

Dieta – jak od samego początku ciąży – jest bardzo ważna. Jeśli będzie trzeba coś w niej zmienić, lekarz da Ci znać wcześniej. Dla wielu kobiet ważniejsze niż odżywianie jest w tym czasie zaspokojenie chęci przeżycia zbliżenia z partnerem. Zasadniczo nie jest to niebezpieczne dla dziecka, ale dla przyszłej mamy na pewno męczące, co wszak nie oznacza, że przyjemności trzeba sobie odmówić. O zdrowie zaś dbać trzeba przede wszystkim na drodze normalnej aktywności. Jako miejsce docelowe spaceru proponujemy sklep z fotelikami dla dziecka – nie będziesz mogła zabrać noworodka ze szpitala, jeśli w Twoim aucie nie będzie właściwego fotelika! Przy tym dobrze radzimy – sprawdź, czy fotelik da się zamontować w Twoim aucie, a najlepiej zleć to wyzwanie tacie dziecka – niech też się trochę pogimnastykuje!

27 tydzień ciąży
Oceń ten post