24 tydzień ciąży

Dla dziecka 24. tydzień ciąży może być naprawdę przełomowy. Niestety trochę z tego „łamania” spadnie też na Twój organizm. Na szczęście z większością problemów można sobie łatwo poradzić, pod warunkiem, że najpierw się na nie przygotujesz.

Opuchlizna ciążowa

Opuchlizna ciążowa jest przyczyną wielu przykrych dolegliwości, a jedną z nich jest ciążowa postać zespołu cieśni nadgarstka. Choroba ta dopada najczęściej kierowców i osoby pracujące przy komputerze, ale opuchlizna może dodatkowo zwiększać nacisk na ścięgna nadgarstka, przyczyniając się do większych deformacji. Na szczęście ZCN ustąpi częściowo wraz z opuchlizną, ale musisz szczególnie zadbać o swoje nadgarstki, jeśli pracujesz przy klawiaturze, bo jeśli zaniedbasz sprawę, to jedynym ratunkiem będzie operacja. Wystarczy tylko robić częste przerwy, rozciągać dłonie i ćwiczyć nadgarstki – taka aktywność Cię nie wyczerpie, dziecka nie zmęczy, ale pomoże Ci uchronić się od dość bolesnej przypadłości.

Dziecko ma powody do radości

Większość organów dziecka jest już wykształcona i to, co dzieje się w 24. tygodniu i później to raczej ich swoiste doskonalenie, ćwiczenie i testowanie. Dobrze funkcjonuje już słuch i ośrodki kojarzenia, dzięki którym głos ojca i matki zostaną rozpoznane (choć ten drugi dużo lepiej). Do dziecka docierają też dźwięki przenoszone przez tkankę i płyny, a więc burczenie w brzuchu czy oddech. Tym, czego brakuje w organizmie dziecka, jest w 24. tygodniu ciąży przede wszystkim tłuszcz. Jego gromadzenie dopiero się rozpoczyna i dzięki temu skóra przestaje być przezroczysta oraz lepiej opina ciało. Od tej chwili większość przyboru na wadze to właśnie rozbudowywana tkanka tłuszczowa, a w nieco mniejszym stopniu dojrzewające organy (przede wszystkim kostniejący szkielet).

DTTG – czy to konieczne?

DTTG to skrót od słów „doustny test tolerancji glukozy”. Jego negatywny wynik wskazuje na cukrzycę ciążową. Jest to choroba przejściowa (najczęściej), a która wpływa na skuteczność przyswajania pokarmów. Wyniki testu, na który kieruje lekarz po stwierdzeniu pewnych konkretnych wskazań do jego wykonania, mogą służyć do lepszego zaplanowania diety albo rozpoczęcia insulinoterapii.

Innym ważnym aspektem dbałości o zdrowie, też zresztą związanym z odżywianiem, jest profilaktyka refluksu, czyli zgagi. Warto jeść więcej (5-6) mniejszych posiłków niż mniej bardziej obfitych. Rosnący płód może utrudniać utrzymanie kwaśnej treści żołądkowej, powodując jej cofanie do przełyku i związane z tym palenie. Dla profilaktyki zgagi ważne jest też unikanie posiłków bezpośrednio przed położeniem się na noc, bo wówczas mechanizmy zamykające żołądek mogą skuteczniej blokować drogę powrotną do przełyku.

24 tydzień ciąży
5 (100%) 1 głos[ów]