23 tydzień ciąży

W 23. tygodniu w Twoim ciele zmienia się stosunkowo niewiele, za to w życiu dziecka zachodzą poważne zmiany i to na nich należy się teraz skupić, nawet jeśli martwią Cię świeże defekty kosmetyczne znalezione na własnej skórze.

Nieuchronne zmiany w pigmentacji

Hormony ciążowe odpowiadają pośrednio za zmianę pigmentacji Twojej skóry. Jeśli to tej pory nie pojawiła się u Ciebie ani chloasma, czyli maska ciążowa, ani czarna linia, to jest spora szansa, że pojawią się one właśnie w 23. tygodniu. Dlaczego? Dlatego że akurat tera pojawi się sprzyjający temu stan chwilowej równowagi hormonalnej. Przebarwienia te nie są groźne, o ile tylko nie będą narażone na długotrwałe działanie promieniowania ultrafioletowego, kiedy mogą stać się ogniskiem nowotworzenia, podobnie jak ciemniejsze w okresie ciąży piegi. Wszystkie tego rodzaju zmiany kosmetyczne znikają w ciągu kilku miesięcy od porodu.

Przebarwienia z winy płodu

Chwilowe i ustępujące później zmiany w pigmentacji skóry są spowodowane przez te same hormony, które pobudzają u dziecka angiogenezę, czyli tworzenie nowych naczyń krwionośnych. To właśnie tym naczyniom skóra dziecka zawdzięcza czerwony kolor – jest bardzo cienka i tak naprawdę barwa bierze się z krwi płynącej licznymi naczyniami prześwitującymi przez jej ochronną warstwę. W 23. tygodniu życia płodowego pojawia się też u dziecka charakterystyczny nadmiar skóry. Przyrasta ona szybciej niż warstwa tłuszczu pod nią, co nadrabiane jest dopiero później. Na razie warstwa skóry luźno spowija całe ciało maluszka, co po części odpowiedzialne jest za szybki przybór wagi (teraz masa płody to nieco mniej niż pół kilograma).

Zdrowie = dieta

W 23 tygodniu ciąży dziecko rozwija się bardzo szybko. Nie tylko rośnie, ale także rozbudowuje swoje tkanki pod względem funkcjonalnym, dlatego odpowiednia dieta jest niezbędna. Dla układu krwionośnego ważne są między innymi żelazo, witamina B12, czyli kobalamina, a także witaminy C (odpowiada za elastyczność naczyń) i K (reguluje krzepliwość). W drugim trymestrze częste są przypadki anemii, dlatego objawy takie jak zawroty głowy, ogólna słabość czy krótki, nieregularny oddech powinny natychmiast Cię zaalarmować, przy czym oczywiście pamiętaj, że pewna męczliwość będzie charakterystyczna także w stanie doskonałej kondycji.

Poza dietą jest jeszcze jeden ważny czynnik, który pozwala Ci zadbać o zdrowie – tym razem emocjonalne – dziecka. Chodzi o głos. Rozmawiaj, ale nie tylko z dzieckiem, ale też z innymi ludźmi. Dziecko dobrze zapamięta Twój głos, który dociera do niego nie tylko bezpośrednio przez zmysł słuchu, ale także przez tkanki i płyn owodniowy. Głosy innych może maluch tylko usłyszeć, ale to podobno też rzutuje na to, jak będzie sobie później radził z nawiązywaniem kontaktów.

23 tydzień ciąży
Oceń ten post