22 tydzień ciąży

W 22 tygodniu ciąży możesz zauważyć u siebie pewne nietypowe zmiany, których raczej nie wiązałabyś ze swoim stanem, ale większe znaczenie mają stopniowe zmiany, które zachodzą w ciele nienarodzonego dziecka.

Rosną mi… stopy!

Tak, to prawda. W ciąży, właśnie w okolicach 22. tygodnia, kobiecie rosną stopy. Tak naprawdę oczywiście nie jest to wzrost w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale na pewno zauważysz, że nawet najwygodniejsze buty chyba się zmniejszyły. Powody są dwa. Po pierwsze upośledzone krążenie, które powoduje opuchliznę ciążową. Na tym etapie picie wody pomaga już raczej średnio, ale nadal przynosi niejaką ulgę. A dlaczego nie pomaga? Tutaj włącza się druga przyczyna: jest to hormon (a jakże!) o przyjemnej nazwie „relaksyna”. Odpowiada on za rozluźnienie więzadeł okolic macicy, dzięki czemu dziecko ma większą swobodę, a ty nie czujesz napięcia. Niestety – hormon ten nie jest wybiórczy i rozluźnia także więzadła stóp, przez co te się „rozlewają” i wydają większe.

Nareszcie czuję!

Dziecko w 22 tygodniu może już korzystać w pełni ze zmysłu dotyku, a siłę chwytu ćwiczy przede wszystkim na pępowinie. Rozwija się zmysł wzroku (same oczy były sprawne już wcześniej, ale zmysł wzroku to także nerw wzrokowy i kora wzrokowa) – dziecko może rozróżniać różne stopnie oświetlenia, a brwi i rzęsy są rozwinięte. Pojawiają się też włosy, choć są przezroczyste (wydawałyby się białe jak futro niedźwiedzia polarnego, ale w obu przypadkach za barwę odpowiadają komórki powietrzne, bo w przyrodzie nie istnieje biały pigment).

Mimo że waga dziecka to niespełna 400 gram, wygląda on już tak, jak noworodek (no, prawie).

Czy urodzę przedwcześnie?

22. tydzień jest często pełen nerwów, a to dlatego, że pojawiają się bóle w okolicach miednicy, nacisk na macicę i upławy. Objawy te nie są niczym nadzwyczajnym, ale jeśli obawiasz się o bezpieczeństwo ciąży, skontaktuj się pilnie z lekarzem.

Czy mogę nosić pierścionki w ciąży?

Co mają pierścionki do ciąży? Okazuje się, że sporo. Jeśli jeszcze mieszczą się na palec, to już ich nie zakładaj, bo później będzie trudno je zdjąć! Opuchlizna ciążowa może znacznie zwiększyć się nawet w ciągu jednego dnia i zdjęcie biżuterii jest drobnym, choć koniecznym zabiegiem, którego wspomnienie u większości pań wywołuje uśmiech – no co ty, przecież nawet jest za duży – ale później nie jest do śmiechu.

22 tydzień ciąży
Oceń ten post