21 tydzień ciąży

W 21 tygodniu zachodzi kilka ważnych zmian i w funkcjonowaniu Twojego organizmu, i w organizmie dziecka. Mimo że 300 gramów to niewielka waga, tyle wystarcza, aby płód zaczął mieć swoje fanaberie! Oczywiście Ty masz w tym czasie własne i nie zawsze udaje się to pogodzić.

Pomocy, mam rozstępy!

Skóra właściwa w czasie ciąży rozciąga się do granic możliwości, a nawet je przekracza. Właśnie wtedy pojawiają się rozstępy, czyli różnobarwne pasy powstające tam, gdzie skóra właściwa została uszkodzona. Mimo tego, co przeczytasz w reklamach, nie ma sposobu na uniknięcie czy zmniejszenie rozstępów – bledną one same po porodzie, natomiast w czasie ciąży możesz zadbać tylko o nawilżenie skóry. Wprawdzie rozstępy od tego nie znikną, ale skóra, i tak sucha i skora do podrażnień, będzie w zdecydowanie lepszej kondycji.

Dziecko zaczyna kaprysić

Jak można było się spodziewać, rozwój układu nerwowego będzie miał także swoje ciemne strony. Do 21. tygodnia u dziecka rozwijają się kubki smakowe, a ponieważ każdego dnia maluch wypija kilkanaście mililitrów płynu owodniowego, ćwiczy sobie smak. Sam płyn ma inny smak w zależności od tego, co akurat trafiło na Twój talerz, więc dziecko może sobie pogrymasić. Mało tego – nie tylko może mu coś smakować lub nie, ale mogą też pojawić się zwyczaje, które potem będą widoczne po narodzinach. Dzieci chętniej jedzą te potrawy, które dają smak, jaki dominował w ich owodniowej diecie.

Planowanie porodu

Połowę ciąży masz już za sobą i tak naprawdę trzeba zacząć przygotowywać się do porodu. Dlaczego tak wcześnie? Dlatego, że to będzie jedno z najważniejszych wydarzeń w Twoim życiu. Niektórzy sugerują, aby prowadzić specjalny notes, w którym znajdą się pomysły, ale i obawy związane z planowaniem porodu. Naprawdę jednak żaden notes nie zastąpi szczerej rozmowy z partnerem, a jeśli trzeba to również z lekarzem.

Zdrowie jest najważniejsze

Podstawowym problemem, który pojawia się często w okolicy 20-21. tygodnia ciąży jest zakażenie układu moczowego. PO części jest ono spowodowane zmianą przestrzennej orientacji macicy i związanego z tym nacisku na drogi moczowe. Jest to dolegliwość nie tylko bardzo bolesna i uciążliwa, ale również groźna, ponieważ w przewodzie moczowym mogą gnieździć się bakterie produkujące toksyny niebezpieczne dla płodu. Profilaktyka zakażeń ogranicza się do stosunkowo częstego korzystania z toalety, picia sporych ilości wody, a przede wszystkim dokładnej higieny okolic intymnych, zwłaszcza przed i po stosunku (tak, w 21 tygodniu ciąży również można uprawiać sztukę miłosną, choć ze względu na brzuszek niekoniecznie będzie to łatwe – hormonów jednak nie da się oszukać).

21 tydzień ciąży
Oceń ten post