20 tydzień ciąży

20 tydzień to połowa czasu ciąży, ale niekoniecznie połowa zmartwień, bo teraz wiele zmian będzie następowało dużo szybciej i dadzą one o sobie znać niekoniecznie w przyjemny sposób. Oczywiście najwyraźniejszą zmianą będzie rosnący brzuszek, ale czy tylko to?

Jak szybko rośnie brzuszek?

Od dwudziestego tygodnia macica powiększa się przeciętnie o centymetr na tydzień, ale nie zawsze odpowiada to tempu przyrostu brzuszka. Sama wielkość macicy będzie kontrolowana w czasie wizyt lekarskich, ponieważ może stanowić cenną informację na temat rozwoju płodu. Co ważne, rosnący brzuszek będzie bardziej obciążał kręgosłup, więc bóle pleców staną się codziennością, będziesz się też znacznie szybciej męczyła. W sumie płód waży może ćwierć kilograma, ale przybór masy to także zasługa rozrostu własnych tkanek.

Jak szybko rośnie dziecko?

W 20 tygodniu dziecko może już swobodnie ruszać nogami, co ma wpływ choćby na to, jak się je mierzy. Wcześniej mierzyło się długość głowy i tułowia, czyli do pośladków, a teraz podaje się wielkość całego ciała. To jednak zmiana techniczna, za to same ruchy dziecka już techniczne nie są – stają się dobrze wyczuwalne, tym wyraźniejsze, im większy jest płód. Jednak większa ruchliwość aktywizuje też przewód pokarmowy, co oznacza, że produkowane jest coś w rodzaju kału – lepka, czarna maź zwana smółką. Usuwana jest z organizmu dziecka tuż przed porodem, w jego trakcie, a najczęściej do pierwszej pieluszki. Między 18 a 22 tygodniem ciąży planowane jest między innymi badanie USG – narządy płciowe są w zasadzie dobrze uformowane, ale lekarz ocenia przede wszystkim poprawność ogólnego planu budowy.

Zmiana w diecie

W okolicy 20 tygodnia ciąży w diecie należy wprowadzić jedną, istotną zmianę. Oczywiście można dochodzić do tego stopniowo, ale teraz zwiększenie dawki żelaza, bo o tej zmianie mowa, jest już konieczne. Chodzi o to, aby zapewnić i sobie, i dziecku odpowiednią ilość materiału niezbędnego do produkcji czerwonych krwinek. W tym celu należy zwiększyć podaż czerwonego mięsa, szpinaku i innych bogatych w żelazo produktów. Tutaj jednak jedna uwaga: kiepskim pomysłem jest dieta o wysokiej zawartości soi: ta roślina zawiera bardzo dużo hormonów roślinnych, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną męskiego płodu (są bardzo podobne do żeńskich hormonów płciowych).

Warto postawić na produkty naturalnie bogate w żelazo, a nie wzbogacane, a tym bardziej nie suplementy diety. W sumie nie będzie to trudne, biorąc pod uwagę, że nadal będziesz miała zapewne spory apetyt.

20 tydzień ciąży
Oceń ten post