19 tydzień ciąży

Problemy ze zdrowiem, skórą, samopoczuciem – 19 tydzień ciąży na pewno nie należy do najlżejszych, ale zawsze można coś dla siebie zrobić. Najważniejsze, że na tym etapie wiele dobrego dzieje się wewnątrz Twojego brzucha.

Problemy 19 tygodnia ciąży

Jest taka przypadłość, charakterystyczna dla 19 tygodnia i dalszej części II trymestru, która nie daje spać. Jest to uczucie mrowienia w nogach. Podejrzeń, co je powoduje, jest sporo, ale nic nie jest wiadome na pewno. Grunt, że zjawisko to jest nieszkodliwe (nie licząc faktu, że skutecznie zabiera spokojny sen), a poradzić sobie z nim można stosunkowo łatwo. Ulgę przyniesie po prostu rozprostowanie nóg i rozciągnięcie ścięgien Achillesa przez dociągnięcie palców w kierunku piszczeli. Ćwiczenie to, powtórzone kilkakrotnie, pozwala skutecznie pozbyć się mrowienia nawet na parę godzin.

Co słychać u dziecka?

Bardzo szybko postępuje wapnienie chrząstek, a w 19 tygodniu powstaje też cała masa nowych połączeń nerwowych między mózgowiem a mięśniami. Na skórze dziecka pojawia się charakterystyczna maź płodowa. Ta substancja, będąca mieszaniną meszku płodowego i tłuszczu i obumarłych komórek naskórka zapewnia ochronę przed wodami płodowymi, które mogłyby doprowadzić do uszkodzeń delikatnej skóry. Bardzo ważne zmiany zachodzą w tym czasie u płodów dziewczynek – ponieważ przychodzą one na świat z uformowanymi już jajeczkami, proces ich dojrzewania musi zachodzić w łonie matki – kończy się właśnie w 19 tygodniu, a gotowych jajeczek jest około 6 milionów.

Środki bezpieczeństwa przy lekach ziołowych

W ciąży wiele kobiet stosuje różne leki ziołowe, kiedy nie można przyjmować syntetyków. Jednak zioła też nie są obojętne. Środek drugiego trymestru pod tym względem jest dosyć szczególny, ponieważ z jakiegoś powodu teraz dziecko jest bardziej wrażliwe. Na pewno bezpiecznie można stosować imbir i miętę, ale już w przypadku przęśli, pluskwicy czy dzięgli warto zapytać lekarza o bezpieczeństwo preparatów, podobnie zresztą w przypadku popularniejszego czystka czy szałwii.

Przebarwienia na skórze

Ponieważ pod wpływem hormonów zwiększa się ilość melaniny w skórze, może pojawić się tzw czarna linia między pępkiem a kością łonową albo maska ciążowa. Zmiany te są najczęściej nietrwałe i zanikają po porodzie, ale i tak powinny stanowić sygnał zmuszający do zwiększenia ochrony przed słońcem, które może nie tylko utrwalać zmiany, ale też powodować nowotworzenie.

19 tydzień ciąży
Oceń ten post