18 tydzień ciąży

18 tydzień jest bardzo bolesny. To zwykle pierwszy okres, w którym wyraźnie odczujesz bóle pleców. Mimo że nie będą jeszcze nader silne, stanowią zawsze pewien szok, na który nigdy nie jest się gotową. Warto więc oderwać od nich myśl, szukając szkoły rodzenia – przynajmniej tyle możesz dla siebie zrobić.

Dlaczego plecy bolą gdy jesteś w ciąży?

Jak raz udało się znaleźć coś, co nie wynika z hormonów. Niestety w żaden sposób nie zmniejsza to bólu pleców będącego następstwem faktu, że wbrew podręcznikom biologii ludzie nie są przystosowaniu do pionowej postawy, a szczególnie widać to w czasie ciąży. Rosnący brzuch bardzo obciąża kręgosłup nawet przy względnie niskim przyborze masy. Pamiętaj jednak, że to obciążenie działa przez całą dobę, więc ból będzie odczuwalny. Na szczęście da się z tym coś zrobić: jeśli stoisz, oprzyj jedną stopę na niskim taborecie, a jeśli siedzisz – na podnóżku, choćby improwizowanym. Dzięki temu zmienisz rozkład obciążenia i choć na chwilę sobie ulżysz.

Jak rośnie moje dziecko?

Dobra wiadomość jest taka, że jeśli nosisz pod sercem chłopca, będzie to widać na USG. Zła wiadomość – tylko wtedy, kiedy dziecko zechce współpracować, a to zdarza się raczej rzadko i istnieje parę teorii, które mają to wyjaśniać. Tak czy inaczej, dziecko dalej się rozwija – usprawnia się praca układu nerwowego, którego włókna ulegają mielinizacji, kształtują się narządy płciowe, a uszy są niemal całkowicie uformowane (tylko że odstają od głowy).

Co zrobić w 18 tygodniu ciąży?

18 tydzień to dobry moment na szukanie szkoły rodzenia. Po pierwsze, i tak nie masz ciekawszych zajęć, a po drugie najlepsze ze szkół i tak mają komplet więc to wcale nie jest za wcześnie. Zacznij poszukiwania od zebrania rekomendacji. Być może podpowie Ci dobra znajoma albo lekarz. Wybieraj rozsądnie, bo sposób prowadzenia zajęć bywa różny i niekoniecznie będziesz czuła się na siłach, żeby uczestniczyć w nich przez cały dzień.

Drugie zajęcie, które na pewno Cię zaprzątnie, to szukanie czasu na drzemkę. Noszenie sporego ciężaru, do którego jeszcze nie przywykłaś, męczy, dlatego postaraj się choć na kilka minut zdrzemnąć również w ciągu dnia.

18 tydzień ciąży
5 (100%) 1 głos[ów]