17 tydzień ciąży

Nawet jeśli wcześniej udało Ci się ukryć ciążę, bo należysz do tej grupy kobiet, u których nie jest ona przesadnie widoczna, to teraz już się nie uda. Jednak na pewno już wiesz, że najważniejsze jest nie to, co widać od razu, ale to, co dzieje się schowane przed wzrokiem, a często nawet przed dobrym sprzętem medycznym.

Ogromny apetyt w ciąży

Do tej pory raczej unikałaś jedzenia i sam jego widok przyprawiał Cię o mdłości. Ten etap masz już za sobą, a oto stajesz przed kolejnym, być może zupełnie obcym Ci zjawiskiem: wilczym apetytem. To pułapka – organizm dziecka może za pomocą specjalnych substancji chemicznych wołać o jedzenie, wpływając na Twoje łaknienie, ale realne zapotrzebowanie energetyczne rośnie tylko o 300 kalorii. Możesz więc jeść sporo, ale na pewno nie – jak mówiły nasze babki – za dwie osoby. Teraz przekonasz się, że warto było przyzwyczaić się do kilku średniej wielkości posiłków, zamiast trzech olbrzymich.

Dziecko też się zmienia

Jednym z powodów, dla których dziecko domaga się większej ilości składników odżywczych, jest wejście w etap błyskawicznego wzrostu. Już teraz płód waży tyle, co niezbyt dorodne jabłko, a chrząstki kostnieją (oczywiście nie wszystkie, bo poród byłby niemożliwy). Wzmacnia się pępowina, zwiększa się ruchliwość we wszystkich stawach, a w skórze pojawiają się pierwsze gruczoły – na razie do niczego się one nie przydadzą, ale proces ich kształtowania zajmuje sporo czasu.

Plany czy bez planów?

17 tydzień ciąży jest po prostu ordynarnie nudny: tylko jesz, a cała reszta dzieje się sama, więc ludzie wpadają w tym czasie na różne mniej lub bardziej rozsądne pomysły. Jasne – musisz się czymś zająć, ale zamiast szukać ofert ubezpieczenia posagowego, lepiej poczytaj dobrą książkę. Wprawdzie nie da się zrelaksować na zapas, ale jeśli zadbasz o siebie, odpoczniesz, to na pewno nic złego się nie stanie.

Jak zadbać o zdrowie?

Rosnące dziecko powoduje, że równowagę jest trudniej złapać. Oczywiście nie grozi Ci nagła wywrotka po wstaniu z łózka, ale musisz zrezygnować z butów na szpilce. Pamiętaj, że ciążka może być przeciwwskazaniem do zapinania pasów, ale nie na tym etapie (chyba że lekarz postanowi inaczej) – na razie zapinanie pasa poprawia bezpieczeństwo i Twoje, i dziecka, oczywiście pod warunkiem, że poprowadzisz go tak, jak należy, czyli po kościach, a nie na brzuchu.

17 tydzień ciąży
Oceń ten post