16 tydzień ciąży

Coraz większy brzuch? Spokojnie, to nic takiego. Jakby tego było mało, spuchną też takie rejony ciała, o których nawet nie wiedziałaś, że w ogóle mogą się powiększyć. Teraz już wiesz. Też nie jest to zresztą powód do zmartwień. Pamiętaj, że to konieczne, jeśli dziecko ma przyjść na świat zdrowe, a Tobie i tak później przejdzie.

Jejku, dlaczego aż tak spuchłam?

Przybór na wadze jest normalny i każda kobieta ma tę świadomość. Niektóre jednak starają się to zjawisko ograniczać, co może skończyć się niedożywieniem albo nawet poronieniem! Oczywiście o dietę trzeba dbać, ale na pewno nie wolno w tym czasie stosować diet redukcyjnych, a tym bardziej uderzeniowych. Jakiekolwiek zmiany należy w takim przypadku konsultować z lekarzem. A teraz zagadka: czy wiedziałaś, że spuchnąć może śluzówka nosa? No, teraz już wiesz. Hormony ciąży zwiększają jej ukrwienie, a to powoduje rozrost śluzówki. Ze względu na bezpieczeństwo dziecka nie możesz zastosować żadnego leku, chyba że roztwór soli, ale i to tylko w ostateczności. Wygląda na to, że w skrajnych sytuacjach pozostanie Ci oddychać przez usta. Spokojnie, to minie (ale dopiero po porodzie).

1% kości dziecka

Noworodek ma około 300 kości. Później ta liczba zmniejszy się prawie o 1/3, a na razie ważne są trzy (w zasadzie to 6) kości: po dwa młoteczki, strzemiączka i kowadełka. W 16 tygodniu kostnieją one na właściwym miejscu, czego skutkiem jest to, że dziecko może usłyszeć Twój głos. Mało tego, układ nerwowy jest już na tyle rozwinięty, że jeśli coś mu będziesz często śpiewała, to po narodzinach mózg będzie nadal reagował na te melodie żywiej niż na te, które są dla niego nowe. Co jeszcze? Wzmacnia się kręgosłup i rdzeń kręgowy, więc dziecko może się nieco wyprostować. Trochę mocniejsze stają się też mięśnie.

Na razie dziecko jest wielkości kiwi, tyle że waży 2 razy mniej- około 80 gramów. Jeśli zastanawiasz się, kiedy zdąży osiągnąć swoją końcową wagę, to dowiesz się tego już w najbliższych tygodniach.

Wizyta lekarska w 16 tygodniu ciąży

Jeśli nie byłaś w ciągu ostatnich 4 tygodni u lekarza, teraz idź. Lekarz zwykle zleca USG (choć w kręgach akademickich kwestionuje się jego konieczność na tym etapie), ewentualnie amniopunkcję lub inne badania. Na pewno będzie to wizyta, w czasie której padną takie tematy jak przedwczesny poród lub spotkania w szkole rodzenia, bo przecież powoli trzeba się będzie przygotować do tego wydarzenia, a nad wszystkim zawsze czuwa lekarz prowadzący ciążę.

W czasie wizyty być może będziesz już mogła pochwalić się wyczuwalnym trzepotaniem płodu. Jeśli nie – nie martw się, to sprawa indywidualna, kiedy ruchy staną się dobrze wyczuwalne.

16 tydzień ciąży
5 (100%) 2 głos[ów]