15 tydzień ciąży

15 tydzień ciąży niesie ze sobą zwykle jedno poważne wyzwanie: jak spać, panie doktorze, jak spać?! A jest na to rada, ale sam wzrost dziecka to nie jedyna rzecz, którą warto się zainteresować. Po kolei – co dzieje się w 15 tygodniu ciąży?

Problemy z wagą w ciąży

Przeciętny przyrost masy u kobiet w ciąży w 15 tygodniu ciąży to 2,5 kilograma. Jeśli u Ciebie jest to mniej niż 2 albo więcej niż 3 kilogramy, powinnaś skonsultować z lekarzem swoją dietę, a już na pewno powinnaś to zrobić, jeśli jednocześnie odczuwasz inne niepokojące objawy, na przykład epizody zasłabnięć lub na przykład problemy z krzepliwością krwi. Inny dość powszechny problem to krwawiące dziąsła. Nie jest to teoretycznie poważny problem, ale dziś już wiemy, że nie należy go bagatelizować. Kłopoty biorą się (nie zgadniesz…) z hormonów, które inaczej ustawiają gospodarkę enzymatyczną jamy ustnej, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii produkujących płytkę nazębną, która teraz z łatwością może uszkadzać dziąsła, a te jeszcze łatwiej wchodzą w stan zapalny. Skomplikowane? Owszem, ale na szczęście odpowiedni higiena powinna tu pomóc.

Co się dzieje u dziecka?

Dziecko przechodzi spore zmiany, które nazwać by można kosmetycznymi: formują się pełniejsze małżowiny uszne, oczy się nieco przesuwają, kształtuje się nos. Ważne zmiany zachodzą jednak wewnątrz płodu: pod cienką jak bibuła skórą powstają nowe naczynia krwionośne, a gdyby dziecku zrobić zdjęcie rentgenowskie (co jest zresztą niezalecane ze względów zdrowotnych, ale w sporadycznych przypadkach niezbędne w ścieżce diagnostycznej), to widać byłoby wiele z kości maluszka. Zdolność ssania kciuka jest już powszechna.

Pamiętasz, jak pisaliśmy przy opisie wydarzeń parę tygodni temu, że macicę masz wielkości grejfruta? Teraz takiej wielkości jest już samo dziecko. Zgoda – może niezbyt dużego grejfruta, ale jednak…

Wizyta lekarska w 15 tygodniu ciąży

Jeśli umówiłaś się na wizytę lekarską w tym okresie (o co prosiliśmy w opisie mniej więcej 10 tygodnia), to lekarz zapewne zechce zbadać wysokość macicy. Umiejscowienie jej dna pozwala określić ułożenie płodu, a w razie podejrzeń niewłaściwego ułożenia wykonuje się badanie ultrasonografem.

Jak spać z brzuchem?

Spanie przestało być proste. Na plecach płód będzie uciskał na niektóre naczynia krwionośne, na brzuchu sam będzie delikatnie uciskany i na razie do wyboru masz spanie na którymkolwiek z boków, ale od razu najlepiej położyć się na prawym – później będzie to prawdopodobnie jedyna dostępna dla Ciebie pozycja. Zawsze możesz sobie pomóc w jej utrzymanie przez inne ułożenie poduszek.

15 tydzień ciąży
Oceń ten post