14 tydzień ciąży

Właściwie II trymestr jest najwygodniejszy i najmniej dokuczliwy, a niekiedy wręcz nudny, co jednak nie oznacza, że nic się wtedy nie dzieje. Po prostu objawów zewnętrznych jest odpowiednio mniej. I całe szczęście. A czemu mogłyby one towarzyszyć?

Jak zmienia się moje ciało w ciąży?

Podstawową różnicą na początku II trymestru, którą odkrywa każda kobieta, jest uwidocznienie się ciąży. Może ono nastąpić wcześniej, ale teraz jest niemal pewne. Jest to efekt tylko jednej zmiany – przemieszczenia macicy, która do tej pory była raczej schowana w miednicy. Teraz powędruje ona do góry, co oznacza, że dno macicy da się nawet wyczuć dłonią. Efekt? Brzuszek. Co z tego? Poza koniecznością zakupu ciążowych ubrań raczej niewiele. Tak naprawdę nie musisz wcale korzystać z markowych sklepów – ważne, żeby nosić to, co i Tobie i dziecku podnosi poczucie komfortu.

Co słychać u dziecka?

W 14 tygodniu bardzo intensywnie rozwija się układ nerwowy, a dziecko, jak to dziecko, musi wypróbować nowe zdolności, więc ćwiczy mimikę twarzy, staje się bardziej ruchliwe. Jednocześnie zmieniają się nadal proporcje ciała, szczególnie wydłużają się ręce (na dłuższe nogi trzeba jeszcze poczekać). Zdecydowanie ograniczone zostało ryzyko poronienia, a płód jest już dość dobrze rozwinięty. Zaczynają pracować wątroba i śledziona, choć nadal nie mają one swoich funkcji, które przejmą po narodzinach – tak to już jednak jest, że u płodu pewne organy działają inaczej i nie należy się tym w ogóle martwić.

Zmartwienia 14 tygodnia ciąży

O ile w I trymestrze byłaś hormonalnie zmuszana do nieracjonalnych zmartwień, teraz huśtawka nastrojów jest dużo bardziej dojrzała: martwisz się o finanse, o swoje zdolności wychowawcze, boisz się o dziecko. To naturalny mechanizm, który przygotowuje Cię do bycia mamą, ale postaraj się nie martwić na zapas. Twoi rodzice też wcale nie mieli lżej, ale jakoś dali radę, podobnie jak miliardy innych ludzi – wszystko okaże się w swoim czasie, a niepotrzebne zmartwienia udzielają się też dziecku. Na pewno w dorosłym życiu będzie się miało czym przejmować, więc może na razie oszczędzisz mu swoich smutków?

Ratunku, ja puchnę!

W 14 tygodniu dość częstym objawem jest opuchlizna całego ciała. Wynika ona z upośledzenia krążenia krwi i limfy – układ limfatyczny i krwionośny nie są szczególnie szybkie w adaptacji do nowych warunków i trzeba im pomóc sporą ilością wody. Zamiast herbat w dużych ilościach, postaw na soki i czystą wodę – dwa lub trzy litry dziennie to norma, która nie tylko poprawi nastrój, ale usprawni działanie organizmu, choć okupisz to na pewno częstymi wizytami w toalecie.

14 tydzień ciąży
Oceń ten post